تورهای تاجیکستان

* آداب و رسوم مردمی که در قسمت فلات گرجستان زندگی می کنند، منحصر به فرد است. جشن عروسی آن ها هفت شبانه روز است. ماه عسل به مدت چهل روز و در منزل پدر داماد برگزار می شود. آن ها نوروز را با شکوه هرچه تمام تر به همراه غذاها و خوراکی های مخصوص نوروز جشن میگیرند.

* در تاجیکستان به مناسبت رویش گل لاله جشن می گیرند. در این جشن موسیقی و رقص های زیبایی به نمایش درمی آید.

* در تاجیکستان دوچرخه سواری فقط مختص آقایان می باشد و خانم ها حق دوچرخه سواری ندارند.

* مردم تاجیک رک هستند و نظراتشون رو خیلی راحت بیان می کنند. اما اگر متوجه ناراحتی شما شوند، عذر خواهی می کنند.

* لباس سنتی مردان تاجیک بسیار جالب می باشد. آن ها کلاهی مشکی از پوست بره و شبیه به بشکه بر سر می گذارند و شالی برودروی دوزی شده بر کمر می بندند. این شال به نام رومل معروف بوده و خود یک اثر هنری محسوب می شود.

* تاجیکستان کشوری کوهستانی است و برای کسانی که عاشق کوه و کوهنوردی هستند تور تاجیکستان بسیار مناسب است.

 

جاذبه های گردشگری تور تاجیکستان:

پارک رودکی، موزه ملی تاجیکستان، بزرگراه پامیر، مجسمه اسماعیل سامانی، قلعه حصار، کوهستان فان، دریاچه علاء الدین، دره یاگنوب، باغ گیاه شناسی و باغ وحش، دریاچه سریز، دریاچه اسکندرکول، بازار صدبرگ، ارگ خجند، موزه سغد، آرامگاه رودکی، آبشار گوسگارف، بازار شاه منصور، ویکتوری پارک، سالن اپرا، دریاچه آلادین، گیسار فورت، بنای یادبود اسماعیل سامانی، دریاچه تیمور دارا، پنجکنت.

پارک رودکی: یکی از دیدنی ترین مکان های تفریحی کشور تاجکستان می باشد. این پارک از درختان سر به فلک کشیده، دریاچه ها، آبشارها و چشمه های بسیاری پوشیده شده است. همچنین این پارک میزبان پرچم کشور تاجیکستان و مجسمه شاعر بزرگ، رودکی می باشد که از مهم ترین جاذبه های گردشگری تور تاجیکستان محسوب می شود.

موزه ملی تاجیکستان: این موزه از قسمت های مختلف هنر، طبیعت، نوآوری ها، آثار قرون وسطی و آثار تاریخ باستان تشکیل شده و اشیای نگه داری شده در آن به بیش از 50 هزار قلم می رسد.

باغ وحش دوشنبه: یکی از جالب ترین نقاط گردشگری تور تاجیکستان می باشد. این باغ وحش حدود 600 حیوان را در خود جای داده و مکان بسیار مناسبی برای دوستداران حیوانات می باشد.

آبشار گوسگارف: آبشار گوسگارف یکی از برترین شاهکارهای طبیعت می باشد که در نزدیکی شهر دوشنبه واقع شده است. این آبشار حدود 30 متر ارتفاع داشته و مناظر اطراف خود را بسیار سرسبز و دیدنی کرده است.

بازار شاه منصور: مکانی شلوغ و پر ازدحام که به خوبی نمایانگر فرهنگ و آداب و رسوم مردم تاجیکستان می باشد. این بازار که به بازار سبز نیز معروف است، از غرفه های پوشاک و خوراکی بسیاری تشکیل شده و سبزی و ادویه جات محلی آن بسیار معروف است.

 

تور نوروز تاجیکستان

نوروز به عنوان یک جشن ملی باستانی در تاجیکستان، روز آغاز سال در تقویم ایرانی، کلید دوستی ها و احیای طبیعت در این کشور است. جشن‌های نوروزی برای هزاران سال در تاجیکستان توسط مردمی از اقوام مختلف و پیشینه‌های مذهبی برگزار می‌شد، اما این آیین‌ها توسط حکومت شوروی برای چند سال در این کشور محدود شد.

با این حال، استقلال کشور احیای آداب و رسوم قدیمی را به همراه داشت و نوروز را به نماد فرهنگ و هویت تاجیکی دوباره نشان داد. امام علی رحمان رئیس جمهور فعلی تاجیکستان بر اهمیت رعایت سنت های نوروزی از سال 2011 تاکید کرده است.

تاجیک ها جشن های خود را یک ماه قبل از اعتدال بهاری آغاز می کنند. سه روز اول آخرین ماه سال با گردهمایی اعضای خانواده، اقوام یا دوستانی که دور آتش می‌نشینند و همراه آهنگ، موسیقی و بازی جشن برگزار می کنند. این به "Hout" معروف است که نام آخرین ماه تقویمی است. جشن‌های نوروزی در روز اعتدال نجومی شمال که معمولاً در 21 مارس اتفاق می‌افتد، در این کشور «خیدیر ایام» (عید بزرگ) نامیده می‌شود.

آداب و رسوم مربوطه شامل آداب ویژه ای است که آرزوی سلامتی، سعادت، برکت و فراوانی را دارند. تاجیک ها با پرداخت بدهی و بخشش توهین های کهنه، از نظر روحی نیز برای نوروز آماده می شوند.

 

"گل گردانی" یکی دیگر از رسوم خاص تاجیکستان است. تاجیک ها با خواندن آوازهای محلی و رقصیدن این جشن را به افتخار بهار و شکوفایی طبیعت برگزار می کنند. چیدن گل در دامنه کوه ها مژده پایان زمستان و آغاز سال جدید کشاورزی را می دهد. 

مردم در خیدیر ایام لباس تمیزی به تن می کنند که نمادی از پاک شدن کامل است. آیین‌های آتش‌سوزی که به ریشه زرتشتی این عید برمی‌گردد در این روز واجب است. همه اعضای خانواده در این کار شرکت می کنند و کشاورزان برنج، نان و سایر غذاهای مخصوص تهیه می کنند. همه اعضای خانواده دور یک آتش یا مشعل روشن جمع می شوند و به نشانه امید در برابر بهترین ها می چرخند. زنان تاجیک «سومانک» را تهیه می‌کنند، خمیری سنتی که مخصوص عید نوروز درست می‌شود و همانند ایرانی‌ها دور سفره «هفت سین» جمع می‌شوند و سال نو را گرامی می‌دارند.

شعر فارسی و زمزمه آوازهای فارسی در آداب و رسوم نوروزی تاجیکستان جایگاه ویژه ای دارد. نمونه خوبی از اعتبار و احترام تاجیک ها به نوروز در استان خودمختار گورنو-بدخشان تاجیکستان اتفاق می افتد، جایی که اکثر نوزادان تازه متولد شده در 20 تا 21 مارس «نوروز»، «نوروزشاه» یا «نوروزگل» برای دختران نامیده می شوند.

به طور کلی، سنت های نوروزی برای استقبال از بهار از نسلی به نسل دیگر در طول هزاره گذشته در تاجیکستان منتقل شده است و فرصتی را فراهم می کند که نه تنها از آداب و رسوم و سنت های فرهنگی کهن محافظت کنیم، بلکه از صلح و همبستگی در شهرها و جوامع امروزی نیز لذت ببریم.

 

سوالات متداول تور تاجیکستان

1- چه هزینه هایی اضافه بر سازمان باید برای تور تاجیکستان در نظر بگیریم؟

به طور میانگین برای هر وعده غذایی (ناهار و شام) بین 5 تا 10 دلار باید در نظر گرفت و البته هزینه هایی همچون گشت های اختیاری بنا به میل مسافر نیز وجود دارد.

2- چه نوع واکسن های کوید مورد تایید تور تاجیکستان هستند؟

برای شرکت در تور گروهی تاجیکستان، مسافر می بایست 2 دوز از واکسن های معتبر (به جز برکت) را تزریق کرده باشد و در گواهی واکسن انگلیسی نوع واکسن، تاریخ تزریق، نام شخص، شماره پاسپورت، تاریخ تولد شخص می بایست ذکر شود. 

3- آیا حضور مسافر در سفارت تاجیکستان در تهران الزامی است؟ 

اگر ویزا به صورت لیبلی در تهران اخذ شود نیاز به حضور مسافر برای انگشت نگاری دارد اما اگر ویزا به صورت الکترونیکی باشد به حضور مسافر در سفارت نیازی نیست.

4- آیا سفر به تاجیکستان به صورت انفرادی امکان پذیر است؟ 

بله، متقاضیان می توانند با کانترهای فروش تور خارجی آژانس ماهبان تماس بگیرند و از جزییات و هزینه تور انفرادی تاجیکستان مطلع شوند.