سوباتان

تور سوباتان | تور نئور به سوباتان شهریور 98


تور سوباتان

امتیاز 4.92 از 5 | از بین 25 امتیاز دهنده به سوباتان
راهنمای سفر سوباتان

تور سوباتان شهریور 98، تور سوباتان ماهبان تور، سوباتان در ۲۰ کیلومتری غرب لیسار در نزدیکی تالش در استان گیلان واقع شده است. سوباتان از شمال به رودخانه لیسار می‌رسد و از شرق با جنگل‌های تالش هم مرز است. این منطقه از جنوب به ییلاق‌های آسبومار جوکندان و از غرب به دریاچه نئور متصل است.  سوباتان با ییلاق‌های اردبیل  ۱۹ کیلومتر فاصله دارد. این روستای تاریخی، محل سکونت خانواده‌های لیساری است که فقط در بهار و تابستان می‌توانند در آن جا بمانند از بس که زمستان‌های سردی داشته و برف‌ سنگین در این منطقه می‌بارد. سوباتان در ارتفاعی بین ۱۹۰۰ تا ۲۵۰۰ متر از سطح دریا قرار دارد برای همین زمستان‌هایش سرد و طاقت‌ فرساست و حتی در تابستان هم می‌توان لکه‌های برف را در ارتفاعات دید. جاده جنگلی لیسار به سوباتان یکی از زیباترین جاده های داخلی استان گیلان است و میتوانید از آن به سمت تالش نیز حرکت کنید.

بهتر است درباره سوباتان بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به سوباتان به شما کمک می کند

دریاچه نئور

دریاچه نئور بزرگترین دریاچه آب شیرین استان اردبیل است و از لحاظ موقعیت مکانی مرز بین استان گیلان و اردبیل است. ریشه نام این دریاچه از زبان مغولی گرفته شده است و در مغولی به دریاچه نئور می گویند. این دریاچه که 2500 متر بالاتر از سطح دریاست و مکان مناسبی جهت ماهیگیری است. در این دریاچه ماهی قزل آلا رنگین کمانی زندگی می کند. این دریاچه متشکل از دو دریاچه میباشد که در فصل بارنگی با هم ادغام شده و تشکیل یک دریاچه بزرگ را می دهند. در اطراف دریاچه میتوان گلهای وحشی را شاهد باشیم و مسیر پیاده روی خوبی برای تور سوباتان محسوب می شود.

رودخانه ورزان و آبشار ورزان

این آبشار در روستای ورزان در شمال غربی سوباتان واقع شده و فاصله آن تا روستا حدود 4 کیلومتر است. آب رودخانه ورزان از شاخه های اصلی رودخانه لیسار است که از چشمه های ییلاق ها سرچشمه گرفته و در مسیرش هنگام ریزش از صخره های عظیم ورزان، آبشاری حدود 30 متر ایجاد می کند.

روستای هونی یش

در این محله خانواده هایی از دامداران لیساری و اهالی لیسار محله اول و دوم و حجت محله و سوست زندگی می کنند. این منطقه به صورت ییلاقی است اما تعدادی از دامداران هونی یش هنوز هم به صورت دائمی در این محل زندگی می کنند .

قلعه سلاسل (لیسار)

این قلعه تاریخی در پایین دست سوباتان واقع شده و تنها اثر تاریخی - معماری در این محل است. قلعه خشک که قلعه ای سرسبز است در جهت مخالف قلعه سلسال بدون وجود چشمه های جوشان قرار دارد که به آن اقامتگاه بزرگان نیز می گویند. قلعه سلسال را لیسار هم می نامند.