خوزستان | تور خوزستان

تور خوزستان پاییز 98 | تور خوزستان زمستان 98


راهنمای سفر خوزستان | تور خوزستان

تور خوزستان این استان زیبای جنوبی کشور در نیمه دوم سال بسیار توجه ها را به خود جلب می کند. البته همه فکر میکنند سفر به خوزستان با هواپیما راحت تر است اما تور خوزستان با قطار و اتوبوس نیز بسیار راحت تر از آن چیزی ست که فکرش را بکنید. تور خوزستان تعطیلات بهمن جز بهترین زمان های برگزاری تو این استان گرم است. علاوه بر آب و هوای بهاری در نیمه دوم سال جاذبه های بارزش تاریخی استان را نمیتوان نادیده گرفت. با ماهبان تور همراه شوید تا بیشتر از جاذبه های استان خوزستان بدانیم.

بهتر است درباره خوزستان | تور خوزستان بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به خوزستان | تور خوزستان به شما کمک می کند

دیدنی های استان خوزستان

معبد چغازنبیل

این معبد باستانی بی نظیر که به شکل زیگورات ساخته شده در حوالی شهر شوش در استان خوزستان قرار گرفته است.این معبدبا خشت ساخته شده و بخش های خارجی آن آجری هستند. این زیگورات توسط اونتش گل پادشاه دوره ایلام میانی و در حدود ۳۲۵۰ سال پیش ساخته شده است.می تونا گفت اولین هنر شیشه گری، ساخت فاضلاب و آجر های لعابی و سفال پخته در این منطقه پیدا شده اند. این سازه در میراث جهانی یونسکو ثبت شده است.

موزه شوش

این موزه در کنار مجموعه باستانی آکروپل و شهر باستانی شوش قرار گرفته و در آن آثار گوناگونی از دوران ایلامی تا اسلامی ایران به ویژه منطقه شوش، دزفول و مسجد سلیمان قابل مشاهده است. پشت موزه شوش کاخ یا همان قلعه فرانسوی ها قرار دارد. این قلعه در دوره قاجار توسط باستان شناسان فرانسوی ساخته شد تا راحت تر به کشفیات خود در آکروپل بپردازند.

آرامگاه دانیال نبی

این آرامگاه مربوط به حضرت دانیال است که برای مردم شهر از اهمیت و تقدس بالایی برخوردار است.

بقعه یعقوب لیث صفاری

این بقعه متعلق به یعقوب لیث صفاری است و در روستای شاه آباد نزدیک دزفول قرار دارد. نکته جالب توجه آن گنبد رک زیبای بناست که جلوه خاصی به آن بخشیده است.

سازه های آبی شوشتر

سازه های آبی شوشتر مجموعه ای از انواع آسیاب ها و آبشار های کوچک و بزرگ است که در دوران ساسانیان ساخته شده و شاهکار مهندسی ایرانیان را یدک می کشد. این سازه آب رودخانه گرگر را به تناسب تقسیم می کند و بخش های مختلف شهر می فرستد. این اثر نیز در فهرست میراث جهانی یونسکو قرار دارد.

بند میزان

بند ميزان سازه اى است كه به صورت دايره مانند در ابتداى رود گرگر ساخته شده، بيشتر طول اين بند جهت جلوگيرى از تخريب به شكل ديوار قطورى ساخته شده است، كه در برخى نقاط، قطر آن به بيش از 25 متر مى رسد و طول آن 523 حدود متر است. مصالح به كار رفته در اين بند، سنگ و ساروج است و قدمت آن به دوره ساسانیان بر میگردد.

پل طبیعت اهواز و خیابان لشگر آباد

پل طبیعت اهواز روی رودخانه زیبای کارون قرار داردو مکانی جالب برای پیاده روی و لذت بردن از رودخانه زیبای شهر است. یکی از جالب ترین مکان های شهر خیابان خوشمزه لشگر آباد است که در آن می توانید انواع و اقسام خوراکی های جنوبی، از فلافل و کبه عراقی و سمبوسه گرفته تا گنجشک کبابی را پیدا کنید و در کنارش باقلواهای خوشمزه و کنافه را امتحان کنید.

شکم گردی در خوزستان | تور خوزستان

غذاهای استان خوزستان

این ستان به خاطر نزدیکی به کشور های عربی فرهنگ مشترکی با مردمان آن ها دارد و یکی از مشهود ترین تشابهات فرهنگی را می توان در غذا پیدا کرد. در این بخش به تعدادی از غذاهای خوشمزه استان اشاره خواهیم کرد که البته برخی آن ها خاص خود خوزستانی هاست و هیچ فرهنگ دیگری در آن نفوذ نداشته است.

1- فلافل

یک غذای ساده اما اذیذ که همه می شناسیدش و ترکیبی از ادویه مخصوص فلال به همراه نخود خیس خرده است که در روغن فراوان سرخ می شود.

2- کبه عراقی

این غذای جالب همان طور که از نامش پیداست اصالتی عراقی دارد و از ترکیب برنج با مغزی گوشت چرخ شده تشکیل شده که در روغن خیلی زیاد سرخ می شود.

این غذا را به راحتی می توانید در خیابان لشگر آباد اهواز پیدا کنید.

3- قلیه های ماهی و میگو

این خورش خوشمزه ک هم با میگو و هم ماهی درست می شود را با سبزی های خاص جنوب درست می کنندو در کنار برج آن را سرو می کنند.