خوزستان

تور خوزستان | پاییز 1403 | قیمت تور خوزستان از تهران


تور خوزستان

امتیاز 4.9 از 5 | از بین 68 امتیاز دهنده به خوزستان
راهنمای سفر خوزستان

تور خوزستان این استان زیبای جنوبی کشور در نیمه دوم سال بسیار توجه ها را به خود جلب می کند. تور خوزستان سرشار از جاذبه های تاریخی ایران باستان بوده و البته همه فکر میکنند سفر به خوزستان با هواپیما راحت تر است اما تور خوزستان با قطار و اتوبوس نیز بسیار راحت تر از آن چیزی است که فکرش را بکنید. تور خوزستان شش ماه دوم سال جزو بهترین زمان های برگزاری تو این استان گرم است. علاوه بر آب و هوای بهاری در نیمه دوم سال جاذبه های با ارزش تاریخی استان را نمیتوان نادیده گرفت. با ماهبان تور همراه شوید تا بیشتر از جاذبه های تور خوزستان بدانیم.

استان خوزستان با مرکزیت اهواز در جنوب غربی ایران و در ساحل خلیج فارس واقع شده و مرکز تولید نفت و گاز در ایران محسوب می‌شود. این استان وسیع از نظر داشتن خرده فرهنگ‌های مختلف، متنوع‌ترین استان ایران است. بختیاری‌ها، اعراب بومی، فارس‌ها، لرها و… در خوزستان اقامت دارند. جالب است بدانید، این استان از نظر مخازن نفت و گاز غنی‌ترین استان ایران است و صادرات آن در حال حاضر منبع اصلی درآمد کشور است. خوزستان از استان‌هایی است که در طول هشت سال جنگ خسارات زیادی متحمل شد و از نظر اجتماعی و اقتصادی بسیار زیان دیده است. اما به دلیل سابقه کهن و مهد تمدن بودنش آثار تاریخی فراوانی دارد. چغازنبیل، که در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شده است، تنها یکی از این آثار ارزشمند است. به علاوه سیستم هیدرولیک شوشتر که شهرت جهانی دارد و در یونسکو نیز ثبت شده است، یکی دیگر از این آثار تاریخی مهم است که از نظر معماری بسیار نادر است.

بهتر است درباره خوزستان بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به خوزستان به شما کمک می کند

کلیسای ارامنه گاراپت آبادان

کلیسای ارامنه گاراپت مقدس یکی از آثار و جاذبه‌های ملی آبادان است که همواره پذیرای گردشگران و بازدیدکنندگان داخلی زیادی بوده است. این کلیسا زیر نظر شورای خلافت ارامنه در جنوب و اصفهان عمل می‌کند و ساختمان آن در نهم اردیبهشت ۱۳۸۲ با شماره ثبت ۸۳۵۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

کلیسای گرگوری ارمنی در آبادان که در سال ۱۹۵۸(سال ۱۳۳۶ هجری شمسی) تأسیس شد، بزرگ‌ترین آمفی تئاتر ارمنیان مقیم آبادن محسوب می‌شد. این کلیسا در طول جنگ آسیب دید، اما توسط سازمان بازسازی مناطق درگیری تعمیر شد. کلیسای آبادان دارای سالنی است که در آن میزهایی برای نمازگزاران وجود دارد و یکی از زنان ارمنی با شهرت خوب در حال حاضر مدیریت آن را بر عهده دارد. کلیسای آبادان به عنوان یک اثر ملی ارزشمند ثبت شده است.

پل سفید اهواز

یکی دیگر از بهترین جاهای خوزستان پل سفید اهواز است. این پل چهارمین پل معلق جهان و اولین پل معلق ایران است و یکی از هشت پل بر روی رودخانه کارون در شهر اهواز است که دو قسمت از این شهر را به هم متصل می‌کند. پل سفید یکی از جاذبه‌های دیدنی اهواز است. این پل در سال ۱۹۳۶ بر روی رودخانه کارون توسط مهندس آلمانی و یک شرکت سوئدی تأسیس شد. پل سفید دارای دو طاق بتنی ۱۲ و ۲۰ متری است. این یادگار در ۱۷ نوامبر ۱۹۹۹ با شماره ثبت ۲۴۹۳ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آسیاب‌های آبی دزفول

شهر دزفول در شمال خوزستان دایر شده است و دارای بناهای قدیمی ارزشمندی است. بناهای تاریخی دزفول شامل بناهای خشتی گرانبها با معماری خیره کننده و نفیس است. آسیاب‌های تاریخی دزفول که به عنوان یکی از بهترین جاهای خوزستان شناخته می‌شوند، بخش مهمی از سازه‌های آبی این شهر هستند و در سه قسمت رودخانه دز واقع شده‌اند. اولین آسیاب آبی در دزفول در زمان ساسانیان ساخته شد که حتی تا دوره قاجار و پالوید برای برداشت گندم مورد استفاده قرار می‌گرفت و باعث رونق اقتصاد شهر شده بود.

حدود ۵ تا ۶۰ آسیاب وجود دارد که برخی از آنها زیر پل قدیمی، برخی دیگر زیر پل جدید و برخی دیگر در منطقه «علی کله» قرار دارند. برخی از آنها به دلیل قرار گرفتن در جاده اصلی ساحلی و آبگرفتگی تخریب شده‌اند. در حال حاضر تنها ۲۰ آسیاب باقی مانده است. آسیاب‌های آبی دزفول یکی از آثار تاریخی گرانبهای این شهرستان است و در فهرست آثار ملی ایران با شماره ثبت ۳۹۸۴ ثبت شده است.

کاخ آپادانا شوش

این کاخ در شهر باستانی شوش قرار دارد و در منطقه قلعه شوش واقع شده است. شوش در استان خوزستان یکی از قدیمی‌ترین زیستگاه‌های شناخته شده در جهان است و به عنوان یکی از بهترین جاهای خوزستان شناخته می‌شود. علائم اولیه یک روستای مسکونی در این شهر به ۷۰۰۰ سال قبل از میلاد باز می‌گردد. بر اساس اسناد باستان شناسی، شوش یکی از مهم‌ترین و باشکوه‌ترین شهرهای باستانی در ایران و جهان است و فعالیت‌های باستان شناسی هنوز در داخل آن ادامه دارد.

آپادانا نام یک قلعه نیست بلکه نام قدیمی ساختمان‌هایی است که به عنوان سالن با ستون شناخته می‌شدند. بهترین نمونه‌های آپادانا را می‌توانید در تخت جمشید و کاخ شوش مشاهده کنید. این کاخ در شوش که بدون شک یکی از اماکن دیدنی استان خوزستان است به دستور داریوش پادشاه بزرگ باستانی در حدود ۵۱۵-۵۲۱ پیش از میلاد بر روی بقایای ایلامی تأسیس شد. این کاخ قصر زمستانی پادشاهان هخامنشی بود. آپادانا در شوش با مساحت ۱۰۴۳۴ متر از واحدهای مختلفی مانند تالار بار عام، حرمسرا، دروازه و کاخ پذیرایی و همچنین سه حیاط مرکزی تشکیل شده است. اگر دوست دارید یکی از بهترین جاهای خوزستان را ببینید، حتماً از کاخ آپادانا دیدن کنید. دیوارهای داخلی این کاخ با آجرهای لعابدار و اشکال ارتش ابدی، شیر بالدار و گل آبی طراحی شده و بقایای آنها در موزه‌های داخلی و خارجی نگهداری می‌شود. این کاخ در حفاری‌های سال ۱۳۱۱ تا ۱۳۱۴ از خاک خارج شد و در سال ۱۳۸۰ با شماره ثبت ۳۹۸۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. همچنین در سال ۲۰۱۵ در فهرست جهانی به ثبت رسید.

زیگورات چغازنبیل

گفته می‌شود چغازنبیل یک معبد باستانی است که به تمدن ایلام تعلق دارد. این تمدن در ۳۵۰۰ سال قبل از میلاد حکومت می‌کرد. این بنا در واقع از شهر باستانی دوراونتاش باقی مانده است و در نزدیکی شوش در استان خوزستان واقع شده است. این ساختمان در سال ۱۲۵۰ قبل از میلاد توسط اونتاش ناپیریشا، پادشاه بزرگ ایلام، عمدتا به افتخار خدای بزرگ اینشوشیناک، نگهبان شوش ساخته شد.

این بنای تاریخی که امروز یکی از بهترین جاهای خوزستان است در ابتدا ۵۲ متر ارتفاع داشت و شامل ۵ طبقه بود. امروزه ارتفاع آن ۲۵ متر است و تنها تا یک و نیم طبقه از آن باقی مانده است. زیربنای این نیایشگاه ۱۰۵ متر مربع بود، یعنی تقریباً دو برابر یک زمین فوتبال. این سازه اولین بنای تاریخی در ایران است که در سال ۱۹۷۹ در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. جهان از چوغازنبیل به عنوان یک اثر ارزشمند قدردانی می‌کند. مستشرقان چوغازنبیل را نخستین بنای مذهبی در ایران می‌دانند.

سنگ نگاره کول فرح

منطقه باستانی کول فرح یکی از دیدنی‌های استان خوزستان است که سالانه گردشگران زیادی را به خود جذب می‌کند. این سنگ نگاره خیره کننده شامل ۶ نقش برجسته از عیلامیان باستان است و با توجه به تصاویر روی آن نقش بسته می‌توان اظهار داشت که این مکان معبد نارسینا(یکی از خدایان ایلامی) بوده است. کول فرح که یکی از زیباترین و بهترین جاهای خوزستان است در سال ۱۳۷۸ توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ۲۵۹۷ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

آبشار پل هفتم اهواز

آبشار پل هفتم به عنوان طولانی‌ترین و زیباترین آبشار مصنوعی خاورمیانه شناخته می‌شود. این آبشار زیبا در اهواز واقع شده است و مقامات شهرداری اهواز به تازگی این چشمه مصنوعی را بر روی پل هفتم اهواز بر روی رودخانه کارون تأسیس کرده‌اند تا مردم هنگام عبور از روی این پل از دیدن این آبشار لذت ببرند. ترکیب نور، رنگ و آب بازتاب دیدنی و بسیار زیبایی به این پل داده است. این آبشار در کشور بی‌نظیر است و آبشار مشابهی با چنین عظمت فقط در کره جنوبی ایجاد شده است.

دریاچه چاه ماری

دریاچه چاه ماری در نزدیکی روستایی با همین نام در شهر بهبهان واقع شده است. این سد با ۱۰ متر ارتفاع مفید و ۱۲ متر ارتفاع نهایی توانایی ذخیره بیش از ۷۰۰۰۰۰ متر مکعب آب را دارد که به منظور جلوگیری از سیل احتمالی، فرسایش، رسوب و استفاده از آب برای مصارف کشاورزی عمل می‌کند. در مزارع مجاور این سد که جداً یکی از بهترین جاهای خوزستان است، انواع مناسبی از درختان کاشته شده که با محیط سازگار بوده و منطقه بسیار زیبا و تفریحی را برای گردشگران ایجاد کرده‌اند.

قلعه سالاسل

قلعه سلاسل مرکز آبهای آبشار شوشتر است که در مجاورت شهری به همین نام قرار دارد. قلعه سلاسل یک قلعه بسیار بزرگ چند طبقه بود که استحکامات بلندی از آن به جا مانده است. برخی از شهادت‌ها نشان می‌دهد که قلعه تا امروز به طور دائمی محل سکونت سیران ساسانیان بوده است، اما منابع تاریخی ساخت آن را به دوره هخامنشیان نسبت می‌دهند.

تفرجگاه ساحلی دز

تفرجگاه ساحلی دز، که علی کله نیز نامیده می‌شود، یک پارک ساحلی محبوب در خوزستان است. این ساحل سالانه تعداد زیادی بازدیدکننده از شهرها و استان‌های همسایه را به خود جلب می‌کند، به ویژه در بهار و تابستان. مجموعه‌ای از صفه‌های سر پوشیده در طول ساحل دز برای راحتی مسافران در سفر ساخته شده است. همچنین یک پارک و محوطه سرسبز به همراه زمین بازی و امکانات تفریحی وجود دارد که باعث می‌شود در فصول دیگر مکانی برای تفریح ​​مردم باشد. به جرات می‌توان گفت این یکی دیگر از بهترین جاهای خوزستان برای گشت و گذار است و به عنوان یکی دیگر از جاذبه‌های این مکان، به ویژه برای کودکان، می‌توان به وجود چندین نوع سرسره در حاشیه رودخانه اشاره داشت.

شکم گردی در خوزستان

غذاهای خوزستان اغلب به تندی معروف اند، زیرا ذائقه مردم استان خوزستان غذاهای تند و پر ادویه است، همچنین به دلیل نزدیکی به دریا غذاهای دریایی مثل ماهی و میگو زیاد در وعده های غذایی دیده میشود، یکی از معروف ترین و محبوب ترین غذا ها ماهی صبور است که داخل شکم ماهی را با انواع مختلف سبزی مثل گشنیز و شنبلیله، آب تمر و سیر پر میکنند که به آن حشو میگویند و در کنار سبزی پلو سرو میشود که پیشنهاد میکنم حتما در تور خوزستان آن را امتحان کنید.غذای معروف دیگری که با ماهی درست میشود و بسیار خوشمزه است قلیه ماهی است.

از دیگر غذاهای خوزستان میتوان فلافل، سمبوسه، توله، که به خاطر نوع سبزی که دارد فقط در زمستان امکان درست کردنش است ، قل قل که غذای محلی شوشتر است، رنگینک که یک نوع دسر محلی محسوب میشود و با رطب یا خرما همراه با آرد سرخ شده است و بیشتر در ماه رمضان درست میشود را نام برد.

از شیرینی های خوزستان میتوان کلوچه شکری و خرمایی شوشتر را نام برد که میتوانید در تور خوزستان آن را تهیه کنید و برای دوستان خود به سوغات بیاورید.

از نقطه نظر کاربران درباره خوزستان
نام شما