چابهار

تور چابهار | نوروز 1402 | قیمت تور چابهار


راهنمای سفر چابهار

تور چابهار : چابهار یکی از زیباترین شهرهای جنوب بلوچستان در کرانه دریای مکران و اقیانوس هند قرار دارد. تنها بندر اقیانوسی ایران است . از آن دسته مقصد هایی است که در سال های اخیر بسیار محبوب شده است. تور چابهار از تهران با هواپیما بسیار محبوب است چرا که مقصد دوری پیش رویتان است. در چابهار بیشتر به دیدن جاذبه های طبیعی خاصی می روید که هر جایی نمی توانید نظیر آن ها را ببینید که از آن جمله می توان به چشمه های گل افشان، روستای دیک (تنها نقطه تلاقی کویر و دریا در ایران). حال ما را همراهی کنید تا بیشتر از این جاذبه ها ی عروس سیستان و بلوچستان بدانیم. شما در تور چابهار خواهید دید که مردم این شهرستان به گویش بلوچی صحبت میکنند و اکثر ساکنین این منطقه اهل تسنن و حنیفی مذهب هستند. در تور چابهار نگران سوغاتی نباشید می توانید انواع پارچه های رنگی بلوچی ، سوزن دوزی، لباسهای محلی دست ساز را خریداری کنید. 

آب و هوای چابهار

در تور چابهار می بینید که این شهر همیشه هوایی بهاری دارد. داشتن خنک ترین هوایی بندری در تابستان ها و هوایی بهاری در فصل زمستان به دلیل وزش بادهای قطب جنوب اقیانوس هند به سمت این ساحل می باشد. در کل شهر گرمی است چون در جنوب واقع شده اما گرمای آن بسیار مطلوب و با وزش بادهای خنک همراه است . در تور چابهار از این آب و هوا بسیار لذت خواهید برد. چابهار در هر چهار فصل سال آب و هوای معتدل دارد . و این را از نامش هم می توان متوجه شد 4 بهار

پس می توانید همیشه و در هر فصلی در تور چابهار شرکت کنید بخصوص شش ماه دوم سال

بهتر است درباره چابهار بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به چابهار به شما کمک می کند

دیدنی های شهر چابهار استان سیستان و بلوچستان

1- خلیج چابهار

این خلیج زیبا دنباله ای از آب های دریای عمان است و زیبایی آب های نیلگونش شهره است.

2- اسکله های شهید کلانتری و شهید بهشتی

3- تالاب لیپار

این تالاب در مسیر جاده ساحلی گواتر قرار گرفته و پرندگان خاص ویژه ای همچون چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسک، باقرقره، تیهو، عقاب دشتی، و خوتکا در محدوده آن زندگی می کنند.

4- چشمه های گل فشان

بین جاده تنگ گالک و دشت کهیر و تنگ سه عدد تپه کوچک گل فشان وجود دارد که گل را از دل زمین می جوشانند و پدیده ای خاص در حیطه علم زمین شناسی هستند. از این نوع چشمه تنها در سه نقطه از جهان وجود دارد.

5- کوه های مینیاتوری یا مریخی

این کوه های زیبار بر اثر فرسایش های بادی به این شکل در آمده اند و ماده اصلی تشکیل دهنده آن ها خاک رس، ماسه، بقایا و فسیل جانوران  و ... است.

6- اسکله بریس

این اسلکه حدود 10 متر از سطح دریا فاصله دارد و منبع مهم ماهیگیران و صیادان این منطقه محسوب می شود و قایق های لنگر انداخته در آن تصویر زیبایی به آن بخشیده اند.

7- روستای درک

این روستا یکی از خاص ترین مکان های ایران است و برای اثبات آن همین بس که در این روستا کویر به دریا می رسد و شب ها در ساحل آن می توان فیتوپلنکتون هایی که دریا را با نور آبی تزیین می کنند دید.

شکم گردی در چابهار

غذاهای سنتی چابهار

اکثر غذاهای بلوچی پایه ای از ماهی، گوشت و خرما دارند و همراه با نان و برنج پخته می شوند .

از معروف ترین غذاهای این شهر می توان به بریانی که از فرهنگ هند وارد سیستان و بلوچستان شده و همچنین و تباهگ اشاره کرد که با گوشت نمک سود شده درست می شود و از رایج ترین خوراک های مردم سیستان و بلوچستان است.در تور چابهار می بینید و می چشید غذاهای محلی مانند قلیه ماهی، ماهی کباب ، حواری، بریانی، تباهگ، انباگ، بتو ماش و در تور چابهار میل می کنید غذای ناروش، کورک، گلوهک و ماهیک را . 

در تور چابهار با انواع نان های مردم این منطقه و عشایر چابهار آشنا می شوید. نان تنوری، نان روغنی، نان پناریک، نان پورانی، نان شلو ،رحتو ، تیموش و بکد از انواع نان هایی است که با آرد ذرت تهیه می شود.

 

صنایع دستی چابهار

سوزن دوزی بلوچ بی شک یکی از با ارزش ترین و زیباترین هنر های دستی است که زیبایی و ظرافت آن که کار دست بانوان سرزمین مان است درآن جلوه دارد.