طبس

تور طبس | پاییز 1403 | قیمت تور طبس از تهران


تور طبس

امتیاز 4.89 از 5 | از بین 79 امتیاز دهنده به طبس
راهنمای سفر طبس

تور طبس بهشتی در کویر، یکی از تورهایی که در سال های اخیر آن هم در فصل سرما طرفدار پیدا کرده تور طبس است. برنامه تور طبس معمولا به یک شکل اجرا می شود و از جاذبه های مشخصی بازدید می کند. تور طبس از تهران و بیرجند و سایر شهر های دیگر اجرا می شود. اگر میخواهید کمی بیشتر از تور طبس بدانید با ما همراه شوید.

طبس شهری تاریخی است كه از قدیم الایام دارای ارگ حكومتی و حكمران بوده و حتی در سفرنامه های جهانگردی در تاریخ اشارات زیادی به این شهر شده است. تاریخ نویسان و جهانگردی مثل ناصر خسرو، بیهقی، سون هیدن سوئدی و … طبس قدیم را شهری آباد و دارای امنیت توصیف كرده اند.

طبس با مساحت ۵۵،۴۶۰ کیلومتر مربع در استان خراسان جنوبی واقع شده است و از شمال به شهرهای بردسکن و شاهرود، از جنوب به استان کرمان، از شرق به فردوس و بیرجند و از غرب و جنوب شرقی به شهرهای نائین، اردکان و بافق ختم می‌شود. در اطراف طبس معادن زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد زمانی جنگل‌های انبوه بسیار زیادی در این منطقه وجود داشته است. یکی از حقایق جالب تاریخی در مورد طبس این است که کوروش کبیر تا سن سیزده سالگی در این منطقه بزرگ شده است. طبس در دوران اشکانی و ساسانی یکی از مراکز مهم نظامی کشورمان بوده و در دوران اسماعیلیان یکی از مراکز مهم این خاندان در خراسان بوده است. طبس در دوران قاجار به اوج رشد و شکوفایی خود رسید و یکی از امرای شیبانی به نام امیرحسین خان با خیابان‌کشی و کانال‌کنی و ایجاد باغ‌ها و استخرهای بزرگ، آب‌انبارها، حمام‌های بزرگ و تمیز، مساجد و تکایا و... نقش مهمی در آبادانی این شهر داشت؛ اما این شهر در دوران پهلوی شکوه و عظمت خود را از دست داد و با جدا شدن شهرهای گناباد، فردوس، بجستان و بشرویه از آن، چندین مرتبه تجزیه شد؛ البته خوشبختانه در سال ۱۳۵۵ طبس به‌عنوان یک شهر باستانی اعلام شد و از تجزیه آن ممانعت به عمل آمد.

 

آب و هوای طبس

این شهر دارای اقلیم بیابانی و گرم و خشک است و گاهی اوقات در برخی از مناطق آن طوفان شن رخ می‌دهد. این شهر تابستان‌های طاقت‌فرسا و زمستان‌های شدیدا سردی دارد.

بهتر است درباره طبس بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به طبس به شما کمک می کند

 

چشمه مرتضی علی

یکی از این جاذبه‌ها چشمه مرتضی علی است که در آن آب سرد و گرم در کنار هم جریان دارند و وقتی وارد آن می‌شوید، یک پای شما در آب سرد و پای دیگر در آب گرم قرار دارد. این چشمه در روستای خرو قرار دارد. در مسیر منتهی به این چشمه، دره‌ای وجود دارد که آبشارهایی از دیواره‌های آن سرازیر هستند و حفره‌های منظم و تو در تو به نام خانه گبر که به دست انسان ایجاد شده‌اند نیز جلب توجه می‌کنند. سد شاه عباسی یا سد کریت یکی دیگر از جاذبه‌های چشمه مرتضی علی است که عنوان بزرگ‌ترین، قدیمی‌ترین سد جهان و همچنین باریک‌ترین سد جهان را به خود اختصاص داده است.

روستای ازمیغان

روستای ازمیغان با آبشارها و چشمه‌های متعدد خود، یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی اطراف طبس است که در آن شالیزار و نخلستان در کنار هم قرار دارند. ماهی‌های گاراروفا که مواد زائد پوست انسان را می‌خورند و باعث شادابی آن می‌شوند. نیز در چشمه‌های این روستا به‌وفور یافت می‌شود. تخت عروس نیز یکی دیگر از جاذبه‌های این روستا است.

دره کال جنی

دره کال جنی یکی دیگر از جاذبه‌های اطراف طبس است که دیواره‌های آن شکل منحصر‌به‌فردی دارند، نخل‌های خودرو و حوضچه‌های آب در کف آن زیبایی این دره را دو چندان کرده است. روستای نایبند یا ماسوله کویر ایران که خانه‌های آن به‌صورت طبقاتی ساخته شده‌اند و دارای معماری منحصر‌به‌فردی هستند، یکی از جاذبه‌های زیبای طبس است.

باغ گلشن

باغ زیبای گلشن که دارای جریان آب دائمی است، با برخورداری از درختان نخل تزیینی، کاج، نارنج، پرتقال، انگور و انواع گل‌های زینتی، یکی از زیباترین باغ‌های کشور است. امامزاده حسین ابن موسی کاظم با برخورداری از فضای سبز وسیع، آب‌نماهای زیبا و امکانات رفاهی مانند شهربازی برای کودکان و آشپزخانه یکی دیگر از جاذبه‌های پرطرفدار طبس است.  از دیگر جاذبه های طبس می‌توان به برج هادرباش، غار حلوان، کویر حلوان، جنگل سنو، کاروانسرای خان، ارگ طبس و قلعه طبس اشاره کرد.

روستای اصفهک

این روستای زیبا و خشتی یکی از بازماندان زلزله مرگبار طبس است که بافت خشتی آن در کنار درختان نخل زیبایی دو چندانی به آن بخشیده است.

از نقطه نظر کاربران درباره طبس
نام شما