شرایط و مقررات


قوانین و مقررات تورهای داخلی :

شرایط عمومی:

ماده 1: چنانچه تور به حد نصاب مورد نظر (15 نفر) نرسد کارگزار مجاز به ابطال آن و استرداد وجوه دریافتی از مسافر میباشد.

تبصره 1: کارگزار موظف است در این خصوص 48 ساعت قبل از حرکت موضوع را به اطلاع مسافر برساند.

تبصره 2: در تورهای دوستانه با هزینه ارزان، حد نصاب تور جداگانه تعیین میگردد.

ماده 2: قیمت هر تور که اقامت در هتل دارند بر اساس اتاق دو نفره تنظیم شده است و در صورت استفاده از اتاق یک نفره مابه التفاوت اتاق دریافت میشود و در صورت استفاده نفر سوم در اتاق دو نفره (سرویس اضافه) مبلغ اضافه دریافتی کسر میگردد.

ماده 3: در صورت بروز هرگونه اختلاف بین طرفین قرارداد سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مرجع رسیدگی حکم بوده و آرا صادره مورد توافق طرفین خواهد بود.

ماده 4: در تورهای چارتر امکان کنسلی تور از طرف مسافر وجود ندارد و در صورت کنسلی هزینه ای برگشت نخواهد شد.

تبصره 3: تورهای نوروز و ایام تعطیلات خاص شامل تورهای چارتر خواهد بود.

ماده 5: در گشت های زمینی تقدم جا در اتوبوس بر حسب تاریخ ثبت نام تعیین میشود.

ماده 6: امکان تغییرات و جا به جایی و یا کنسلی تور با توجه به شرایط آب و هوایی و محیطی و فنی وجود دارد.

ماده 7: در طول سفر امکان دیر یا زود شدن ساعت صرف غذا، خواب و استراحت، کم یا زیاد شدن طول راه ها در روز و شب (با وسیله نقلیه و یا در راه پیمایی ها) در شرایط نامساعد آب و هوایی، محیطی، محلی و یا حوادث غیر مترقبه وجود دارد.

ماده 8: تورهای نوروزی شامل سفرهایی میباشد که در فاصله زمانی 28 اسفند تا 15 فروردین سال برگزار می گردد.

ماده 9: در سفرهای زمینی و گروهی وسیله نقلیه بر اساس تعداد نفرات ثبت نام شده خواهد بود.

تبصره 4: در سفرهایی که از وسیله نقلیه محلی استفاده خواهد شد، نوع وسیله بر اساس شرایط موجود محل خواهد بود.

تعهدات مسافر:

ماده 16: رعایت شئونات اسلامی در طول سفر از سوی مسافر الزامی است.

ماده 17: همراه داشتن مدرک قانونی معتبر برای تمامی گشت ها الزامی است. مسئولیت همراه نداشتن مدرک بر عهده مسافر میباشد و کارگزار هیچ تعهدی در این زمینه ندارد.

ماده 18: مسافر موظف است در ساعات اعلام شده در برنامه های گشت شرکت نموده و در صورت عدم حضور به موقع هنگام حرکت تور و گشت ها شخصا متعهد قبول مشکلات احتمالی و پرداخت هزینه های مربوطه جهت پیوستن به گروه و ادامه برنامه تور خواهد بود و کارگزار مربوطه هیچ گونه مسئولیتی در این خصوص نخواهد داشت.

ماده 19: در صورت بروز رفتارهای ناشایست و یا اخلال در برنامه و اعمال خلاف شئونات اسلامی و ارزش های فرهنگی و بومی از جانب مسافر در طول گشت، راهنما و مدیر تور ضمن گزارش مراتب به کارگزار مجاز به اخذ تصمیم مقتضی و حتی محروم نمودن مسافر از  ادامه برنامه را دارند که در این صورت حق اعتراض و شکایت از مسافر سلب میگردد.

ماده 20: در صورت افزایش یا تغییر نرخ حاصله در قیمت گشت اعم از افزایش نرخ بلیط، هتل و یا سایر خدمات با ارائه مدرک مستند از سوی کارگزار، مسافر موظف به پرداخت ما به التفاوت اعلام شده به کارگزار میباشد.

ماده 21: هزینه های اضافی و خارج از برنامه گشت به عهده مسافرین میباشد که لازم است در زمان اجرای گشت نسبت به پرداخت آن اقدام شود.

ماده 22: در خواست انصراف از سفر باید حضوری و توسط شخص مسافر و یا نماینده رسمی وی بصورت مکتوب انجام شود.

ماده 23: مسئولیت حفظ اموال شخصی و مراقبت از کودکان در طول سفر بر عهده مسافر میباشد.

ماده 24: در خصوص ثبت نام گروهی، فقط فردی که به نمایندگی از سوی مسافران اقدام به ثبت نام و عقد قرارداد نموده مجاز به مراجعه به کارگزار جهت هرگونه پیگیری، ابطال و یا دریافت وجوه پرداختی میباشد و سایر مسافرین در این خصوص مجاز به مراجعه به کارگزار نمیباشند.

ماده 25: مسافر و یا نماینده ایشان متعهد است که مشخصات فردی مورد نیاز را مطابق با مدارک شناسایی معتبر خود ارائه دهد و مسئولیت هر گونه مغایرت با مسافر خواهد بود.

ماده 26: هر گونه هزینه و خسارت در طول سفر که به دلیل تبعیت نکردن از دستورات راهنما، گشت های خارج از خدمات کارگزار و یا عدم استفاده از لوازم ضروری شخصی هر سفر، به مسافر و گروه تحمیل میگردد، تماما متوجه مسافر خواهد بود و شخصا مسئول پرداخت خسارت وارده است.

ماده 27: مسافر یا نماینده ایشان موظف است بر اساس سطح توانایی جسمی مسافر و همراهان در تور ثبت نام نماید و همچنین در صورت مصرف هرگونه داروی تجویز شده از سوی پزشک و یا استفاده از تجهیزات پزشکی خاص، آنها را در طول سفر همراه داشته باشد و هنگام ثبت نام کارگزار و راهنما را از این موضوع مطلع سازد.

تبصره 9: هرگونه مشکلات و هزینه های ناشی از عدم آمادگی جسمانی و یا عدم آگاهی مسافر از وضعیت جسمانی خود و یا امراض احتمالی در طول سفر به عهده  مسافر است.

ماده 28: درخواست انصراف از سفر باید قبل از حرکت سفر به صورت حضوری و توسط شخص امضا کننده قرارداد و یا نماینده رسمی او به صورت کتبی انجام شود.

تبصره 10: در صورت ابطال سفر توسط مسافر در شرایط چارتر، کارگزار مساعدت لازم در خصوص جایگزین کردن فرد معرفی شده از طرف مسافر در سفر را خواهد داشت.

ماده 29: پرداخت هزینه سفر از طرف مسافر به کارگزار به منزله مطالعه دقیق مشخصات سفر، آگاهی کامل از مفاد قرارداد، شرایط ابطال سفر و اطلاع از کلیه لوازم ضروری و شخصی مورد نیاز سفر بوده و کلیه مسئولیت ناشی از عدم توجه به مفاد این قرارداد متوجه مسافر خواهد بود.

تبصره 11: مسافر بعد از واریز وجه نقد به کارگزار ملزم به اطلاع کتبی به کارگزار و تائیدیه ثبت نام میباشد، در غیر این صورت ثبت نام آن مورد تائید نمیباشد.

شرایط ابطال تورهای عادی و نوروزی توسط مسافر:

 
قوانین و مقررات تورهای خارجی :
قوانین و مقررات تورهای طبیعت گردی :

1- حمل و استفاده از مواد و تجهیزات ممنوعه که در قانون جرم شمرده می‌شود در سفرهای گردشگری و کمپینگی اکیدا ممنوع است.

2- رعایت پوشش طبق عرف و قوانین جامعه ایران اسلامی الزامی است.

3- همراه داشتن هر گونه حیوان (حتی حیوانات اهلی) در طول سفر ممنوع است.

4- همراه داشتن وسایل خطرناک برای سلامتی خود و دیگران در طول سفر اکیدا ممنوع می‌باشد.

5- مسافرین محترم متعهد و ملزم هستند که در تمامی مدت اجرای برنامه شئونات اسلامی، قانونی و اخلاقی را رعایت نموده و از برنامه‌های گروهی و سرپرست برنامه تبعیت نمایند. در غیر این‌صورت مسئولیت اعمال فردی آنان بر عهده خود آنان می‌باشد.

6- گردشگران متعهد به اصول اکوتوریستی هستند.
اکوتوریسم سفری است مسئولانه به مناطق طبیعی، که موجب حفظ محیط زیست و بهبود زندگی مردم محلی گردد.

7- برای جلوگیری ازآسیب به طبیعت، تا حد امکان از ظروف یک‌بار مصرف استفاده نکرده و از همسفران خواهشمندیم ظروف شخصی به‌همراه داشته باشند.

8- تلاش می‌کنیم تا هیچ اثری به غیر از جای پا در منطقه باقی نگذاریم. پس از ریختن زباله‌های ریز و درشت (مانند ته‌سیگار، لفاف مواد خوراکی، دستمال، و…) و هر اقدامی که منجر به آسیب یا آزار هر جانداری اعم از گیاه و حیوانها شود خودداری ‌کنیم.

9- محیط طبیعی مورد بازدید خود را تمیزتر از زمان آغاز، ترک کرده و برای حفظ و ارتقای یکپارچگی طبیعی مکان‌های مورد بازدید تلاش کنیم.

10- آرامش حیات وحش را بر هم نزده و از چیدن گیاهان در طبیعت خودداری ‌کنیم.

11- برای احترام به فرهنگ بومی، هنجارهای جامعه میزبان اعم از فرهنگ، سنن، زبان، گویش، لباس، عقاید و… را رعایت ‌کنیم.

12- از مکان‌های خصوصی و مردمان محلی و عشایر (به‌خصوص زنان و کودکان) بدون اجازه عکاسی نکرده و به حساسیت‌های فرهنگی احترام گذاریم.

13- به اماکن مقدس احترام گذاریم؛ همچنین باورها و اعتقادات سنتی و مردمی منطقه را شناخته و به آنها بی‌احترامی نکنیم.

14- محصولاتی که از حیوانات و گیاهان در خطر انقراض تهیه می‌شوند را خریداری نمی‌کنیم اما با خرید محصولات بومی به شکوفایی اقتصاد بومی و حفظ فرهنگ منطقه کمک می‌کنیم.

15- از دادن انعام و پول به مردم بومی خودداری می‌کنیم.

16- هرگز قولی را به عشایر و مردمان روستایی نمی‌دهیم که نتوانیم به آن عمل کنیم.

17- سعی ‌کنیم در محیط‌های روستایی و عشایری پوشش مناسبی داشته باشیم.