تاجیکستان

دیار رودکی


تور تاجیکستان

امتیاز 5 از 5 | از بین 1 امتیاز دهنده به کشور تاجیکستان
راهنمای سفر تاجیکستان

جمهوری تاجیکستان کشوری در آسیای مرکزی است که از هر طرف با خشکی محصور شده است و به خاطر قرار گرفتن بخش عظیمی از آن در کوهستان، آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیزی دارد. کشور تاجیکستان در زمان هخامنشیان بخشی از سرزمین ایران بوده است و در سال 1917 به تصرف شوروی درآمد.

شورای عالی تاجیکستان طی تحولات سیاسی تاریخ نهم سپتامبر سال 1990، رای به استقلال این کشور داد و سپس تاجیکستان از سال 69 به بعد از اتحاد جماهیر شوروی جدا شد و استقلال خود را به دست آورد.

هم زمان با این واقعه، اختلافات داخلی شروع شد و در سال 1992 جنگ های داخلی در این کشور شدت گرفت و سرانجام پس از گذشت پنج سال، با دخالت سازمان ملل متحد و بعضی کشورهای منطقه به پایان رسید.

کشور تاجیکستان بیش از سه هزار سال قدمت دارد ولی همواره تحت تصرف یا فرمانروایی شاهان و ملل مختلف بوده و از آن ها تاثیر پذیرفته است. به خاطر حکومت روس ها به مدت 69 سال در تاجیکستان، زبان دوم مردم تاجیک، روسی است و اکثراً به زبان روسی تسلط دارند.

 بیش از 80% از مردم کشور تاجیکستان را مسلمانان تشکیل می دهند با این وجود در سال های اخیر دولت تاجیکستان با وضع قوانینی درصدد اسلام زدایی برآمده است. قوانین به این شرح است: منع حجاب در دانشگاه ها، منع نماز خواندن افراد زیر 18 سال در مسجد، بستن تعدادی مسجد به بهانه عدم ثبت رسمی، ممنوعیت نامگذاری فرزندان به نام های اسلامی، ممنوعیت ریش گذاشتن برای افراد زیر 40 سال، فراخواندن افرادی که برای تحصیل به کشورهای خارجی رفته اند، مجازات تدریس غیر مجاز احکام و معارف اسلامی، ممنوعیت سرمایه گذاری در آموزشگاه های مذهبی.

مهم ترین محصول کشور تاجیکستان پنبه است و بخشی از درآمد این کشور از طریق صادرات پنبه بدست می آید. کشور تاجیکستان عضو کشورهای مشترک المنافع، سازمان اکو، سازمان همکاری شانگهای و سیکا می باشد.

موقعیت: آسیای مرکزی

پایتخت: دوشنبه

زبان: فارسی تاجیکی

دین رسمی: اسلام

ساعت محلی: در شش ماه اول سال 30 دقیقه و در شش ماه دوم سال یک ساعت و نیم از ایران جلوتر است.

پول رایج: سامانی

وسعت: ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع

جمعیت: ۸٬۷۳۰٬۰۰۰ نفر

تاجیکستان از سمت شمال با قرقیزستان، از غرب با ازبکستان، از شرق با چین و از جنوب با افغانستان هم جوار است.

شهرهای مهم گردشگری: دوشنبه، خجند، استروشن، خاروغ، پنجکنت

آب و هوای تاجیکستان

آب و هوای غالب: نیمه گرمسیری

کشور تاجیکستان دارای آب و هوای نیمه گرمسیری می باشد. تفاوت دمایی شب و روز در آن بسیار زیاد بوده و میزان بارندگی آن قابل توجه است. بهترین زمان سفر به کشور تاجیکستان، در فصل بهار و در ایام نوروز می باشد.

بهتر است درباره تاجیکستان بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به تاجیکستان به شما کمک می کند

* در این کشور آب لوله کشی قابل شرب نبوده و برای آشامیدن می بایست آب معدنی تهیه کنید.

* آداب و رسوم مردمی که در قسمت فلات گرجستان زندگی می کنند، منحصر به فرد است. جشن عروسی آن ها هفت شبانه روز است. ماه عسل به مدت چهل روز و در منزل پدر داماد برگزار می شود. آن ها نوروز را با شکوه هرچه تمام تر به همراه غذاها و خوراکی های مخصوص نوروز جشن میگیرند.

* در تاجیکستان به مناسبت رویش گل لاله جشن می گیرند. در این جشن موسیقی و رقص های زیبایی به نمایش درمی آید.·         در تاجیکستان دوچرخه سواری فقط مختص آقایان می باشد و خانم ها حق دوچرخه سواری ندارند.

* مردم تاجیک رک هستند و نظراتشون رو خیلی راحت بیان می کنند. اما اگر متوجه ناراحتی شما شوند، عذر خواهی می کنند.

* لباس سنتی مردان تاجیک بسیار جالب می باشد. آن ها کلاهی مشکی از پوست بره و شبیه به بشکه بر سر می گذارند و شالی برودروی دوزی شده بر کمر می بندند. این شال به نام رومل معروف بوده و خود یک اثر هنری محسوب می شود.

* تاجیکستان کشوری کوهستانی است و برای کسانی که عاشق کوه و کوهنوردی هستند بسیار مناسب است.

* قبل از سفر کنترل کنید که تمامی واکسن های چهارگانه خود را زده باشید. همچنین بهتر است قبل از سفر به کشور تاجیکستان خود را در برابر بیماری های هپاتیت، تب تیفوئید و تب زرد واکسینه نمایید.

* با توجه به هزینه های بالای درمان در این کشور، توصیه می شود برای درمان از بیمه مسافر استفاده کنید.

* به علت شیوع بیماری های مسری مانند ایدز و مالاریا لازم است تمام نکات بهداشتی را رعایت فرمایید.

جاذبه های گردشگری:

پارک رودکی، موزه ملی تاجیکستان، بزرگراه پامیر، مجسمه اسماعیل سامانی، قلعه حصار، کوهستان فان، دریاچه علاء الدین، دره یاگنوب، باغ گیاه شناسی و باغ وحش، دریاچه سریز، دریاچه اسکندرکول، بازار صدبرگ، ارگ خجند، موزه سغد، آرامگاه رودکی، آبشار گوسگارف، بازار شاه منصور، ویکتوری پارک، سالن اپرا، دریاچه آلادین، گیسار فورت، بنای یادبود اسماعیل سامانی، دریاچه تیمور دارا، پنجکنت.

شهرهای تاجیکستان

شکم گردی در تاجیکستان

مردم تاجیکی به نوع غذا و ساعت سرو آن اهمیت زیادی می دهند. در بیشتر غذاهای آن ها گوشت، برنج و سبزیجات به چشم می خورد. در این کشور انواع و اقسام غذا یافت می شود که تعداد بسیاری از آن ها با ایران مشترک می باشد.

نوشیدنی رسمی این کشور چای سبز می باشد که به شیوه خاصی تهیه می شود. همانطور که می دانید، تاجیکستان کشوری محصور در خشکی بوده و به همین خاطر غذاهای دریایی در آن سرو نمی شود.

از لذیذترین غذاهای تاجیکی می توان به اوشی پلو، قرطاب، سمبوسه، شیرچوی، اوشی بریدا، کیچیری، دملاما و جاواری اشاره کرد.