تاجیکستان


راهنمای سفر تاجیکستان

جمهوری تاجیکستان کشوری در آسیای مرکزی است که از هر طرف با خشکی محصور شده است و به خاطر قرار گرفتن بخش عظیمی از آن در کوهستان، آب و هوای مناسب و خاک حاصلخیزی دارد. کشور تاجیکستان در زمان هخامنشیان بخشی از سرزمین ایران بوده است و در سال 1917 به تصرف شوروی درآمد.

شورای عالی تاجیکستان طی تحولات سیاسی تاریخ نهم سپتامبر سال 1990، رای به استقلال این کشور داد و سپس تاجیکستان از سال 69 به بعد از اتحاد جماهیر شوروی جدا شد و استقلال خود را به دست آورد.

هم زمان با این واقعه، اختلافات داخلی شروع شد و در سال 1992 جنگ های داخلی در این کشور شدت گرفت و سرانجام پس از گذشت پنج سال، با دخالت سازمان ملل متحد و بعضی کشورهای منطقه به پایان رسید.

کشور تاجیکستان بیش از سه هزار سال قدمت دارد ولی همواره تحت تصرف یا فرمانروایی شاهان و ملل مختلف بوده و از آن ها تاثیر پذیرفته است. به خاطر حکومت روس ها به مدت 69 سال در تاجیکستان، زبان دوم مردم تاجیک، روسی است و اکثراً به زبان روسی تسلط دارند.

 بیش از 80% از مردم کشور تاجیکستان را مسلمانان تشکیل می دهند با این وجود در سال های اخیر دولت تاجیکستان با وضع قوانینی درصدد اسلام زدایی برآمده است. قوانین به این شرح است: منع حجاب در دانشگاه ها، منع نماز خواندن افراد زیر 18 سال در مسجد، بستن تعدادی مسجد به بهانه عدم ثبت رسمی، ممنوعیت نامگذاری فرزندان به نام های اسلامی، ممنوعیت ریش گذاشتن برای افراد زیر 40 سال، فراخواندن افرادی که برای تحصیل به کشورهای خارجی رفته اند، مجازات تدریس غیر مجاز احکام و معارف اسلامی، ممنوعیت سرمایه گذاری در آموزشگاه های مذهبی.

مهم ترین محصول کشور تاجیکستان پنبه است و بخشی از درآمد این کشور از طریق صادرات پنبه بدست می آید. کشور تاجیکستان عضو کشورهای مشترک المنافع، سازمان اکو، سازمان همکاری شانگهای و سیکا می باشد.

موقعیت: آسیای مرکزی

زبان: فارسی تاجیکی

وسعت: ۱۴۳٬۱۰۰ کیلومتر مربع

جمعیت: ۸٬۷۳۰٬۰۰۰ نفر

پایتخت: دوشنبه

ساعت محلی: در شش ماه اول سال 30 دقیقه و در شش ماه دوم سال یک ساعت و نیم از ایران جلوتر است.

تاجیکستان از سمت شمال با قرقیزستان، از غرب با ازبکستان، از شرق با چین و از جنوب با افغانستان هم جوار است.

شهرهای مهم گردشگری: دوشنبه، خجند، استروشن، خاروغ، پنجکنت

آب و هوای تاجیکستان

آب و هوای غالب: نیمه گرمسیری

تفاوت دمای شب و روز و همچنین تابستان و زمستان  در کشور تاجیکستان خیلی زیاد است. میزان بارندگی در این کشور به نسبت زیاد است. آیین و رسم و رسومات مردم تاجیکستان مشابه رسم و رسومات ایرانیان است. آن ها مثل ما نوروز را جشن میگیرند و بسیاری از ایرانیان برای سفر به این کشور ایام نوروز و فصل بهار را انتخاب می کنند.

بهتر است درباره تاجیکستان بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به تاجیکستان به شما کمک می کند

* در تاجیکستان برای آب آشامیدنی، آب معدنی تهیه کنید و از آب شیر ننوشید.

* آداب و رسوم مردمی که در قسمت فلات گرجستان زندگی می کنند، منحصر به فرد است. جشن عروسی آن ها هفت شبانه روز است. ماه عسل به مدت چهل روز و در منزل پدر داماد برگزار می شود. آن ها نوروز را با شکوه هرچه تمام تر به همراه غذاها و خوراکی های مخصوص نوروز جشن میگیرند.

* در تاجیکستان به مناسبت رویش گل لاله جشن می گیرند. در این جشن موسیقی و رقص های زیبایی به نمایش درمی آید.·         در تاجیکستان دوچرخه سواری فقط مختص آقایان می باشد و خانم ها حق دوچرخه سواری ندارند.

* مردم تاجیک رک هستند و نظراتشون رو خیلی راحت بیان می کنند. اما اگر متوجه ناراحتی شما شوند، عذر خواهی می کنند.

* تاجیکستان کشوری کوهستانی است و برای کسانی که عاشق کوه و کوهنوردی هستند بسیار مناسب است.

جاذبه های گردشگری:

پارک رودکی، موزه ملی تاجیکستان، بزرگراه پامیر، مجسمه اسماعیل سامانی، قلعه حصار، کوهستان فان، دریاچه علاء الدین، دره یاگنوب، باغ گیاه شناسی و باغ وحش، دریاچه سریز، دریاچه اسکندرکول، بازار صدبرگ، ارگ خجند، موزه سغد، آرامگاه رودکی، آبشار گوسگارف، بازار شاه منصور، ویکتوری پارک، سالن اپرا، دریاچه آلادین، گیسار فورت، بنای یادبود اسماعیل سامانی، دریاچه تیمور دارا، پنجکنت.

شهرهای تاجیکستان