پرو

سرزمین اینکاها


راهنمای سفر پرو

گویش اصلی پرو غیر از زبان اسپانیولی زبان quecha و aymar هست. کشور پرو دارای ۲۵ استان است. در قرن ۱۵ اینکاها امپراتوری خود را به مرکزیت شهر کوزکو ایجاد کردند در سرتاسر کوههای آند و جنگل های آمازون قلمرو داشتند. زبان آنها quecha بود در سال ۱۵۳۲ اسپانیایی ها با فرماندهی Francisco Pizarro در نبرد cajamarca این امپراتوری را شکست دادند. در اواخر قرن ۱۸ با تضعیف امپراطوری اسپانیا در اروپا تلاش برای استقلال توسط پرویی ها آغاز شد. در سال ۱۸۲۱ شخصی به نام Jose San Martin آرژانتینی الاصل به کمک سیمون بولیوار طی مبارزات سه ساله خود پرو را دیرتر از شیلی و ونزوئلا و بولیوی در سال ۱۸۲۴ به استقلال رسانیدند. سالیان بعد نبردهایی میان سه کشور بولیوی پرو که با هم متحد بر علیه شیلی بودند صورت گرفت در نبرد Tacna با شکست این دو متحد در مقابل شیلی اتحاد میان بولیوی و پرو از هم پاشید. همچنین دد جنگ Arica در سال ۱۸۸۴ با شکست این قسمت به خاک شیلی ضمیمه شد.

نام پایتخت پرو شهر لیما است شهر در کنار اقیانوس آرام. جمعیت شهر لیما با حومه حدود ۹ میلیون نفر می باشد. واحد پول کشور sol است. هر دلار حدود ۳.۲۴ سل می باشد. کشور پرو با ایران هشت و نیم ساعت اختلاف زمانی دارد. در سال ۱۵۳۵ میلادی توسط Francisco Pizarro محل شهر اولیه لیما کشف شد عنوان اولیه شهر Ciudad de los Reyes نام گرفت در کنار شهر دره ای به نام Rimac وجود داشت که بعدها به Limaq تغییر نام یافت براحتی تلفظ به لیما تبدیل شد. از جاهای دیدنی شهر لیما کلیسای San Francisco است. 

از شهرهای دیدنی کشور پرو شهر کوزکو در ارتفاع حدود ۳۴۰۰ متری واقع شده است جمعیتی حدود ۴۵۰ هزار نفر دارد. در سال ۱۹۸۳ شهر کوزکو به عنوان میراث جهانی در یونسکو ثبت شد. بافت تاریخی بسیار زیبایی دارد از بناهای تاریخی شهر کوزکو می توان به ساختمان کلیسای جامع واقع در میدان پلازا دآرماس شهر کوزکو، دروازه تاریخی سانتاکلارا، معبد تاریخی ساگراد فامیلیا و خرابه های تاریخی سایت sacsayhuaman را نام برد.

از جاذبه های دیگر کشور پرو سایت ماچوپیچو می باشد. ماچوپیچو به معنی کوه پیر به زبان محلی، نام پایتخت امپراطوری اینکاها در قرن ۱۵ میلادی است. ارتفاع این کوه ۲۴۳۰ متر و نام رودخانه اوروبامبا هست. فاصله این جاذبه تا شهر کوزکو حدود ۸۰ کیلومتر می باشد. از بناهای ثبت شده یونسکو و یکی از عجایب هفت گانه دنیای مدرن است.

موقعیت: آمریکای جنوبی

پایتخت: لیما

زبان: اسپانیولی

دین: مسیحیت پیرو کلیسای کاتولیک رومی

ساعت محلی: 8.5 ساعت عقب تر از ایران

پول رایج: سول پرو

وسعت: 1.280.000 کیلومتر مربع

جمعیت: 32.000.000 نفر

شهرهای مهم گردشگری: لیما، اولانتایتامبو، کوزکو، پاراکاس، آگواس کالینتس

 

آب و هوای پرو

فصل مناسب تور پرو از اواخر مهر ماه تا اواخر فرودین ماه می باشد. پرو به علت واقع شدن در نیمکره جنوبی در ماههای اردیبهشت تا اوایل مهر ماه هوای سردی را تجربه می کند که شاید زمان مناسب برای تور پرو نباشد.

شکم گردی در پرو

از غذاهای معروف پرو می توان به سویچه ceviche اشاره کرد که از ترکیب ماهی سرخ شده و لیمو و پیاز طبخ می شود غذای معروف دیگر پرو کویی cuyi یا خوکچه هست که به صورت سوخاری سرو می شود.