تخت سلیمان

تور تخت سلیمان | تور تخت سلیمان مرداد 98


راهنمای سفر تخت سلیمان

تور تخت سلیمان، تور تخت سلیمان ماهبان تور، تخت سلیمان تکاب به عنوان یکی از مهمترین و مشهورترین مراکز تاریخ تمدن ایران و جهان یکی از 9 اثر ملی ثبت شده کشور در فهرست آثار تاریخی جهان است. 

 تخت سلیمان یا شهر گنجک در 45 کیلومتری شمال شرقی شهرستان تکاب در یک دره ی سرسبز در بلندی سه هزار متری، سرشار از جاذبه های کم نظیر طبیعی-تاریخی واقع شده، این ناحیه همان شهر مشهوری است که بنا به نوشته های کهن، زادگاه زرتشت بوده و در نوشته های پهلوی به نام «گنجک» خوانده شده، گیتا نویسان عرب آن را«شیز» گفته اند، گذشته نگاران رومی و یونانی «گزکا» نوشته اند و حمدالله مستوفی آن را به زبان مغولان «ستوریق» گفته است که امروزه تمام این آثار را تخت سلیمان می نامند.

بهتر است درباره تخت سلیمان بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به تخت سلیمان به شما کمک می کند

مجموعه تخت سلیمان

این مجموعه فرهنگی-تاریخی به مساحت 124 هزار مترمربع که در ادوار مختلف محل سکونت مادها، اشکانیان، ساسانیان و مغولها بوده در استان آذربایجان غربی قراردارد و به روایتی محل تولد زرتشت پیامبر است. تاریخ این مجموعه با تاریخ ایرانیان، ایتالیایی ها یهود، مسیحیان و مغول ارتباط تنگاتنگی دارد.

قلعه تاریخی تخت سلیمان بازمانده از دوره ساسانیان با بخش‌های مختلفی همچون آتشکده آذر گشنسب به عنوان یکی از مهمترین آتشکده های دوره ساسانی، آتشکده شاهی و جنگ آوران، ایوان خسرو، معبد آناهیتا، آتشگاه‌های کوچک و دروازه ها و دیوارهای مستحکمش از بناهای مهم تاریخی جهان به شمار می‌رود. مجموعه باستانی تخت سلیمان قبل از اسلام به عنوان بزرگترین مرکز آموزشی، مذهبی، اجتماعی و عبادتگاه ایرانیان به شمار می‌رفت اما در سال 624 میلادی و در حمله هراکلیوس، امپراطور رومیان به ایران تخریب شد.

معبد آناهیتا

معبد آناهیتا متعلق به آناهیتا، الهه پاکی و محلی برای نیایش آب در شهر کنگاور در استان کرمانشاه واقع است. کنگاور در میانه راه امروزی همدان به کرمانشاه و بر سر راه تاریخی هگمتانه-تیسفون قرار گرفته است. آب یکی از چهار عنصر مقدس و مورد احترام ایرانیان باستان است. آناهیتا ایزد بانوی آب های روان، زیبایی، فراوانی و برکت در دوران پیش از اسلام است. معبد آناهیتا بر روی تپه طبیعی با حداکثر ارتفاع 32 متر نسبت به سطح زمین های اطراف ساخته شده است. ورودی بنای معبد آناهیتا به وسیله پلکان دو طرفه در جبهه جنوبی تعبیه شده و در جبهه شمال خاوری پلکان یک طرفه راه دسترسی به این مکان را ممکن ساخته است.

دریاچه تخت سلیمان

دریاچه تخت سلیمان بر بالای تخته سنگ بسیار عظیمی که حدود بیست متر از سطوح همجوار مرتفع تر می باشد بنا شده است. از در که وارد شوید نخستین چیزی که توجه شما را جلب می کند دریاچه ی نه چندان بزرگ ولی بسیار خوش رنگ و اغوا کننده ای است که در مرکز مجموعه قرار دارد. البته آب این دریاچه که چشمه ای معدنی و جوشان در خود دارد از کنار درب ورودی مجموعه و به بیرون هدایت شده و برای آبیاری باغات منطقه به کار گرفته می شود و توجه داشته باشید که میزان املاح و مواد معدنی موجود در این آب بسیار زیاد است و از این رو این آب را برای بدن سمی دانسته اند و هرگز نباید از آن بچشید.