کنیا

سفری به قبایل آفریقایی با دیدار از حیات وحش


راهنمای سفر کنیا

کشور جمهوری کنیا در شرق قاره آفریقا واقع شده و به آن لقب مروارید آفریقای جنوبی را داده اند. قدیمی ترین یافته های حضور انسان در کنیا تقریبا به  ۵٫۲ میلیون سال پیش برمی گردد. کنیا در گروه G15، اتحادیه کشورهای شرق آفریقا، گروه 77 و جنبش غیر متعهد ها عضو است.

کنیا، کشوری با فرهنگ‌های غنی و متفاوت است. فرهنگ‌های قابل توجه شامل سواحیلی در مناطق ساحلی و پاستورالیست در شمال می‌باشد. امروزه فرهنگ ماسایی ها در سرتاسر کنیا به خاطر صنعت توریسم به‌خوبی شناخته شده‌است هر چند که فقط یک قبیله کوچک در پارک ملی ماسای مارا است.

انسان‌نماهایی با قدمت ۵ میلیون سال در جهان را در دره ریفت ولی در کنیا یافت شده اند. قدمت وجود انسان در کنیا به میلیون ها سال بر میگردد. جای پای یافت شده در سال 2009 در دره ریفت ولی در کنیا گواه راه رفتن انسان راست قامت به صورت پاشنه به انگشت بوده که شبیه به راه رفتن انسان های مدرن امروزی است.

ظاهراً اولین شبه انسانى است که در ۱۵ یا ۸ میلیون سال پیش می‌زیسته راماپیتک ها (Ramapitheques) بوده اند و دلیل آن داشتن فکهاى قوى و دندانهاى آسیا با میناى ضخیم و نیشهایى است که مانع جویدن نبوده است. تمام این مشخصات نشان مى دهد که آنها از دانه هاى سخت به عنوان غذا و همچنین از گیاهان استفاده مى‌کرده اند و دلیل آن وجود آثار باقى مانده بر روى فک پایین این شبه انسان ها است. این شبه انسانها مى توانسته اند استخوانهاى حیوانات را شکسته و از مغز آن استفاده کنند.
از تکه سنگهاى فرسوده و بازمانده حیوانات پیدا شده، در نزدیکى اسکلت این شبه انسانها در کنیا، میتوان چنین حدسی زد. یک تکه از قسمت دست این شبه انسانها را نیز در پاکستان پیدا کرده‌اند، و فکر مى کنند آنها بر روى دو پا راه مى رفته اند. در بین انسان‌شناسان و بیولوژیست ها اختلاف‌نظر وجود دارد. بیولوژیست ها راماپتیک را جزو شبه انسانها نمی‌دانند.

موقعیت: شرق قاره آفریقا

پایتخت: نایروبی

زبان: سواحیلی و انگلیسی

ساعت محلی: نیم ساعت عقب تر از ایران

پول رایج: شیلینگ کنیا

وسعت: ۵۸۲,۶۴۶ کیلومتر مربع

جمعیت: 49,700,000 نفر

کشور کنیا از قسمت جنوب با کشور تانزانیا، در قسمت غرب با کشور اوگاندا، در قسمت شمال غربی با کشور سودان، در قسمت شمال با کشور اتیوپی، در قسمت شمال شرقی با کشور سومالی و در قسمت شرق با اقیانوس هند هم مرز است.

شهرهای مهم گردشگری: نایروبی، مومباسا، کیسومو، ناکورو، نایواشا

آب و هوای کنیا

آب و هوای غالب: معتدل استوایی

خط استوا از کشور کنیا عبور می کند به همین دلیل مناطق مرکزی، شمال و شمال شرقی که روی خط استوا هستند، آب و هوای بسیار گرم و خشکی دارد اما هوا در مناطقی که در نوار ساحلی اقیانوس هند قرار گرفته اند، گرم و مرطوب است.

فصل بارندگی در این کشور از ماه آوریل شروع شده و تا ژوئیه ادامه دارد. بهترین زمان سفر به این کشور فصل تابستان می باشد که گوناگونی حیات وحش کنیا در بهترین وضعیت خود قرار دارد.

بهتر است درباره کنیا بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به کنیا به شما کمک می کند

* در قسمت جنوب غربی کنیا منطقه ای حفاظت شده به نام ماسای مارا وجود دارد که حیوانات بیشماری با تنوع زیستی بالا در آن زندگی می کنند. جالب اینجاست که هرساله میلیون ها پستاندار بین این مکان و پارک ملی سرنگتی تانزانیا مهاجرت می کنند.

* کنیا پنجمین کشور برتر آفریقا از نظر جذب توریست محسوب می شود.

* شواهد بدست آمده حاکی از آن است که حدود بیست میلیون سال پیش، پستاندارانی در این سرزمین زندگی می کرده اند.

* در حدود نیمی از مردم کشور کنیا از نظر بین المللی زیر خط فقر هستند و درآمد روزانه آن ها کمتر از یک دلار است.

* بیشتر مردم کشور کنیا را پیروان دین مسیحیت تشکیل می دهند.

* دو قله بلند کشور کنیا، قله کنیا و قله کلیمانجارو است.

* کشور کنیا ایده آل ترین مقصد گردشگری برای دوستداران حیات وحش است.

جاذبه های گردشگری:

پارک ملی نایروبی، ساحل مالیندی، کوهستان کنیا، ذخیره ملی سامبورو، پارک ملی هیلز گیت، جزیره لامو، پارک ملی آمبوسلی، پارک ملی ساوو، دریاچه ناکورو، ذخیره ملی ماسای مارا، موزه های کنیا، موزه ملی راه آهن.

شکم گردی در کنیا

محبوب ترین و ویژه ترین غذای کنیا، اوگالی می باشد. این غذا در واقع فرنی سفت شده آرد ذرت به همراه ماهی و سبزیجات یا گوشت می باشد. این غذا در بیشتر رستوران ها کنیا به جشم می خورد.

یکی دیگر از معروف ترین غذاهای کنیا، سوکاما ویکی می باشد. این غذا مختص گیاه خواران بوده و از برگ سبزیجات مخصوص، پیاز و گوجه فرنگی تهیه می شود.

از دیگر غذاهای معروف کنیا می توان به نیاما کوما، پیلاو، چیپسی مایای، مشیکاکی و سوپ موز سبز اشاره کرد.