کردستان

تور کردستان | نوروز 1402 | قیمت تور کردستان از تهران


راهنمای سفر کردستان

تور کردستان به ویژه در فصل گرم و تابستان طرفداران زیادی پیدا میکند. تور کردستان از تهران و سایر شهر های بزرگ مثل مشهد و شیراز نیز اجرا می شود. یکی از محبوب ترین دیدنی های این سفر روستای  اورامان تخت ست. با ما همراه شوید تا بگوییم روستای اورامان کجاست و جاهای دیدنی و مراسم معروف پیر شالیار چه تاریخچه ای دارد.

با شنیدن نام کردستان بی شک به یاد مردم غیور کرد، موسیقی کردی، لباس های سنتی کردی و طبیعت زیبای آن می افتیم. این استان زیبا قدمت بسیار زیادی دارد و تاریخ پر فراز و نشیبی را به خود دیده است. استان کردستان جاذبه های طبیعی بسیار زیادی دارد. از روستاهای زیبا در دل کوه گرفته تا خانه های تاریخی مثل عمارت آصف وزیری در شهر سنندج و حتی خوشمزه هایی مثل میوه های فصلی!

بهتر است درباره کردستان بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به کردستان به شما کمک می کند

سلین

این روستا در مسیر روستاهای زیبای استان کردستان که بسیار معروف هم هستند مثل مریوان، هورامان تخت و روستای گردشگری هجیج قرار گرفته است. از جنبه های زیبا و جذاب این روستا می توان به بافت پلکانی، دریاچه سد داریان، پل موجود بر روی دریاچه و قرآن تاریخی سلین (دومین قرآن تاریخی بعد از نگل)، قلعه تاریخی سلین، زیارت پیران طریقت (پیر قاسم و پیر اسماعیل)، آبگرم معدنی "آوه تال " (آب تلخ) همگی جازبه های دیدنی این روستا محسوب می شوند.

اورامان

اورامان به معنی سرزمین اهورایى و جایگاه اهورا مزداست. هور در اوستا به معنى خورشید است. معمارى اورامانات مانند سایر روستاهای کردستان به شکل پلکانی بوده و حتی از این روستا به عنوان ماسوله غرب ایران هم یاد می شود.

اورامان، سرزمین پیران ماندگاری است که در آن زندگی کرده اند و به واسطه حضور پیر شالیار در این منطقه زیسته اند. آرامگاه پیر شالیار در همین روستا قرار دارد و اطراف آن پر از پارچه هایی است که مردم مختلف به عنوان دخیل به اطراف زیارت گاه بسته اند. در این روستا هر ساله مراسم هزاران دف به جا آورده میشود که معمولا زمان آن مرداد ماه است و افراد بسیار زیادی برای دیدنش راهی روستا می شوند.

شکم گردی در کردستان

غذاهای استان کردستان

1- کلانه با دوغ

این خوشمزه محلی که می توانید آن را در شهر های مختلف استان پیدا کنید، از یک خمیر نرم با پیازچه کوهی درست می شود. نان ها را با روغن حیوانی چرب می کنند و داخل تنور میپزند و این خوشمزه را با دوغ محلی نوش جان می کنند. در سفر به سنندج این میان وعده خوشمزه را فراموش نکنید.

2- قایرمه

قایرمه همان میوه کنگر است که مثل قارچ یا مرغ آن را سوخاری می کنند. کنگر ها را در مخلوطی از آرد، تخم مرغ، زعفران و ... میخوابانندو  سپس سرخ می کنند.

3- آش دوغه وا

این آش مثل آش همانند آش دوغ است و در آن کوفته ریزه از گوشت هم می ریزند.

4- کباب کردی

این کباب خوشمزه حتما از گوشت بره چند ماهه تهیه می شود. گوشت ها را در تکه های بزرگ می برند و کباب می کنند. کباب کردی بیشتر در مجالس عروسی طبخ می شود.