سرعین و اردبیل

تور سرعین و اردبیل مرداد 98، تور سرعین و اردبیل تابستان 98


تور سرعین و اردبیل

امتیاز 5 از 5 | از بین 1 امتیاز دهنده به سرعین و اردبیل
راهنمای سفر سرعین و اردبیل

اردبیل

تور سرعین و اردبیل، تور سرعین و اردبیل ماهبان تور، استان اردبیل در طول تاریخ، به نام‌ های گوناگونی از جمله دارالارشاد، دارالملک، دارالعرفان، دارالامان و شهر مقدس ملقب بوده ‌است و در دوره‌ های مختلف، مرکز ایلات آذربایجان بوده و به ‌علت قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم، از رونق اقتصادی بسیار خوبی برخوردار بوده ‌است که این قابلیت امروزه نیز به وضوح قابل مشاهده است. ارتفاع شهر اردبیل از سطح دریا 1311 متر میباشد.  شهر اردبیل به دو جهت اهمیت دارد: یكی به واسطه تجارت ابریشم كه در گیلان به دست می آید و دیگری مقبره شیخ صفی الدین اردبیلی بافت شهر اردبیل بصورت تار عنكبوتی است كه به تبع آن اغلب خیابان های شهر به استثنای چند مورد منحنی شكل می باشد. اردبیل در طول زمان به نام‌ های گوناگونی از جمله دارالارشاد،  دارالملک، دارالعرفان، دارالامان، و شهر مقدس ملقب بوده ‌و در دوره‌های مختلف، مرکز ایلات آذربایجان بوده و به ‌علت قرار داشتن در مسیر جاده ابریشم، از رونق اقتصادی بسیار خوبی برخوردار بوده و همیشه کانون توجه تجار و بازرگانان قرار داشته است.

در گذشته زبان مردم اردبیل آذرى بوده كه به مرور زمان با زبان فارسى و تركى آمیخته شده است و هم‌اكنون به جز در برخى از روستاهاى خلخال، مردم اردبیل در حال حاضر به زبان تركى صحبت می‌کنند.

سرعین

شهر توريستی سرعين با مساحتی حدود 400 هكتار در 48 درجه و 5 دقيقه طول شرق و 38درجه و 15 دقيقه عرض شمالی واقع گرديده است. فاصله اين شهر از مركز استان در حدود 28 كيلومتر، از تبريز 230 كيلومتر و از تهران 619 كيلومتراست. سرعین بیش از 5000 نفر جمعیت دارد و با وجود بیش از 100 هتل و مهمانسرا در این شهر نشان دهنده حجم بالای ورود گردشگران است. اقتصاد اصلی سرعین بر روی جذب گردشگر تمرکز دارد و به وجود جاذبه های بالای گردشگری توانسته این کار را به خوبی انجام دهد. در فرهنگ فارسی واژه‌ی سرعین به معنای سرچشمه است و به دلیل دارا بودن چشمه‌های متعدد آب گرم در سرعین، باعث شده این شهر به این نام شهرت یابد.

مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری شهر سرعین وجود تعداد زیادی چشمه آبگرم، تپه لاستانی و پیست اسکی است. چشمه‌های آب گرم برای بیماری‌های چون ناراحتی‌های پوستی، دردهای عضلانی، مفصلی، کمر درد، آرتروز و ... مفید است از این رو گردشگرانی که برای دیدن شهر زیبای سرعین به این دیار سفر می کنند از آب تنی در این چشمه ها بی نصیب نمی مانند.

لازم به ذکر است شهر سرعین در زمینه توریسم درمانی رتبه نخست را در کشور دارا بوده و به گردشگری درمانی نیز مشهور است.

 

بهتر است درباره سرعین و اردبیل بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به سرعین و اردبیل به شما کمک می کند

آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی

بقعه شیخ صفی الدین یکی از مکان های تاریخی و ارزشمند شهر اردبیل می باشد.   این مکان ارزشمند و تاریخی در سال ۲۰۱۰ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. این مکان با استفاده از معماری سنتی ایرانی و به کارگیری حداکثر فضای در دسترس ساخته شده و انواع قسمت ها از قبیل کتابخانه، مسجد، مدرسه، مخزن، بیمارستان، آشپزخانه، نانوایی و چندین دفتر اداری در آن جای داده شده است. یکی دیگر از ویژگی های منحصربه ‌فرد آرامگاه شیخ صفی الدین اردبیلی، جمع شدن ده‌ها اثر بدیع در رشته‌های مختلف هنری است که از آن جمله می‌توان به عالی‌ترین نوع کاشی کاری معرق و مقرنس و گچ ‌بری کتیبه‌ های زیبا و نفیس و خط خطاطان بزرگ دوره صفوی (میر عماد، میر قوام الدین، محمد اسماعیل و…) منبت های ارزنده، نقره کاری، تذهیب و طلاکاری، نقاشی و تنگ بری و غیره اشاره کرد. این اثر از ساختار معماری فخیمی برخوردار است و این خود یکی از دلایل تمایز آن با سایر مجموعه ‌های تاریخی ایران به شمار می آید.

موزه چینی خانه اردبیل

موزه چینی خانه یکی از زیباترین تالارهای دوران شاه عباس صفوی در شهر اردبیل است. چینی خانه که بیش از ۴۰۰ سال پیش توسط شیخ بهایی طراحی شده است، در قسمت شرقی قندیل خانه یا رواق اصلی مجموعه شیخ صفی الدین قرار دارد که دارای چهار شاه نشین و طاق نماهای زیبا و نفیس از مقرنس گچی است . شاه عباس زمانی که برای استراحت یا چله نشینی به اردبیل سفر می‌ کرد، در تالار چینی خانه اقامت داشت و نه از نقاشی‌ های گل و بته‌ ای تالار موزه چینی لذت م برد و یادگارهای همتای چینی‌ اش را هم نظاره کرده و احساس اقتدار بیشتری به دست می آورد.

نقاشی‌ ها، طلاکاری‌ ها و هماهنگی رنگ‌ ها با سطوح مقرنس از اسلیم‌ ها و گل‌ های زیبا در تالارهای موزه چینی شاهکاری به وجود آورده است که هر بیننده‌ ای را به شگفت و حیرت وا می‌ دارد.

بر اساس روایت‌ های مورخان و کارشناسی تاریخ شناسان ، بعد از امضای عهدنامه ترکمن چای بیش از ۸۰۰ عدد از این ظروف چینی و حدود ۴ هزار جلد کتاب دست نویس ارزشمند با بسیاری از عتیقه جات مجموعه شیخ صفی الدین توسط ژنرال باسکویچ غارت شد که در حال حاضر تعدادی از این آثار در موزه آرمیتاژ و موزه دیگری در روسیه به نمایش گذاشته شده است. جالب است بدانید چینی خانه 1256 محفظه دارد که در همه آنها چینی های اهدایی امپراطور چین به شاه عباس جاسازی شده است.

مقبره شیخ جبرائیل

مقبره شیخ جبرائیل در محله کلخوران شهراردبیل واقع شده است. شیخ امین الدین جبرائیل پدر شیخ صفی الدین اسحق اردبیلی و جد پادشاهان صفوی است. مکانی که این مقبره در آن احداث شده، محوطه ای وسیع است که به باغ شیخ معروف می باشد، در سال 1030 هجری قمری یعنی اوایل قرن دهم ساخته شده است.

مجموعه بازار تاریخی اردبیل

مجموعه بازار شهر اردبیل به عنوان یکی از نمونه های بازار سنتی ایران محسوب می شود. بازار قدیمی اردبیل که بافت قدیمی آن تا حدودی حفظ شده، قسمت های اصلی از راسته های پیرعبدالملک، قیصریه، کفاشان، علافان، زرگران، سراجان، پنبه فروشان، مسگران، چاقو سازان و آهنگران تشکیل شده و سراهای آنها عبارتند ازسرای خشکبار، گلشن، وکیل، زنجیرلو، حاج احمد، حاج شکر، مجیدیه، امام جمعه و دوگوچی. اهمیت بازار اردبیل در دوران صفویه بیشتر به دلیل تجارت ابریشم و حضور کاروانیان در این بازار بوده است.

دریاچه شورابیل

منطقه نمونه گردشگری دریاچه شورابیل یکی از نقاط تفریحی و گردشگری شهر اردبیل می باشد. این دریاچه آب شور داشته و به همین نام نیز نامگذاری شده که اخیراً با هدایت آب رودخانه بالیقلو از شوری آن کاسته شده به طوری که در زمستان ها شاهد یخ زدگی سطح آب آن می شویم . با گسترش و توسعه شهری شهر اردبیل این دریاچه که قبلاً در حاشیه شهر قرار گرفته بود در داخل شهرک های مسکونی و مجتمع های تفریحی و تجاری و شهر بازی محصور شده است و یکی از تفرجگاه های اصلی گردشگری مردم اردبیل می باشد

هیر

دربند هیر یکی از مراکز بسیار مهم تفریحی و گردشگری منطقه هیر است، این دربند از دهانه دریاچه نئور شروع می شود و تا ابتدای قوری چای ادامه می یابد. دربند هیر شامل رودخانه بسیار جذاب بوده و حاشیه رودخانه مملو از باغات گیلاس و آلبالو است. این منطقه در بالا دست پوشیده از گیاهان مرتعی اعم از انواع گون، آویشن و صدها گونه ی دیگر از پوشش گیاهان دارویی است. برای دست یابی به این مکان جذاب از داخل شهر هیر که در جاده اردبیل به خلخال واقع شده است استفاده می گردد.

آبگرم سردابه

این آبشار در 24 کیلومتری غرب اردبیل و در منطقه نمونه گردشگری آبگرم سردابه در دامنه شرقی توده سبلان واقع است. ارتفاع این آبشار در حدود 15 الی 20 متر می باشد. این آبشار از محل های دیدنی مجتمع آبگرم معدنی سردابه و از نقاط گردشگری اردبیل است. این منطقه به دلیل برخورداری از مجتمع های آبگرم سردابه و قیه سویی از مناطق گردشگرپذیر استان و شهرستان اردبیل بوده و همه ساله پذیرای تعداد زیادی از گردشگران از سراسر کشور می باشد.

آبگرم های سرعین

آبگرم قهوه سویی: این آبگرم در حدود 2.7 لیتر بر ثانیه آبدهی دارد و دمای آن نیز به چیزی در حدود 45 درجه می‌رسد.

آبگرم گوزسویی: گفتنی است آبگرم گوزسویی برای بیماریهای چشم، مشکلات معده، روده، کبد و فشار خون بسیار مفید است و از ویژگی بارز آن می‌توان به وجود ترکیبات بی کربنات گازدار در آب آن اشاره کرد.

آبگرم سبلان: بزرگترین مرکز آب درمانی کشور با مساحتی به طول 7000 متر مربع است که دارای امکانات تخصصی مانند بخش فیزیوتراپی است.

آبگرم گاومیش گلی: از پرآب‌ترین چشمه آبگرم شهر سرعین به حساب می آید. چشمه این آبگرم دارای آبی ترش مزه و بو دار است و حرارت آن به 46 درجه سانتی گراد می‌رسد. آبگرم گاومیش گلی سرشار از کربنات، بیکربنات، سولفات، سدیم، کاتیون پتاسیم، منیزیم و کلسیم است.

تپه های باستانی آناهیتا

از آتشکده های باقی مانده در سرعین، معابد آناهیتا و آذرفریق هستند . اما بعد از هجوم اعراب به آذربایجان و سقوط امپراطوری ساسانی، ساری قیه و اهمیت معابد و آتشکده های آن رفته رفته در اذهان مردم کمرنگ تر شده و با این وجود بقایایی از آثار مربوط به دورهای سلجوقی، ایلخانی، قراقویونلوها و آق قویونلوها که نشانه هایی از حکومت آنان بر این سرزمین بوده است، وجود دارد.  تاریخچه معبد آناهیتا به هزاره دوم قبل از میلاد مسیح بازمی‌گردد و محلی برای عبادت بزرگان دین زرتشت بوده است. در گذشته این معبد به عنوان یک آسایشگاه تابستانی در دوران ساسانیان استفاده می‌شده است. معبد آناهیتا سال ها بعنوان مسجد مورد استفاده مردمان محلی قرارمی گرفت که بنا بر گفته محلیان و تاریخ شناسان، در زیر این تپه و قلعه آن راه های زیرزمین وجود داشته که خروجی یکی از آنها در محدوده میدان گاومیش گلیشهر سرعین است که اکنون مسدود می باشد.

 چشمه گورگور

چشمه گورگور در دره الوارس يا قزل گوللر كه يكی از عريض‌ترين دره‌های سبلان در استان اردبیل است واقع گشته که در ارتفاع 2420 متری از سطح دریا قرار دارد و حدود 12 متر ارتفاع دارد. چشمه گورگور در ۲۰ کیلومتری شهرستان سرعین به سمت پیست اسکی آلوارس و ۳۵ کیلومتری اردبیل واقع گردیده است. آبدهی چشمه گورگور بسیار بالا بوده و آب از منافذ دیواره صخره‌ای مشرف به دره با فشار بیرون می‌آید که با توجه به شیب تند مسیر، آب تا رسیدن به رودخانه بستر آبشار مانندی را طی می‌کند.

روستای الوارس (ال وارث_آل وارستان_آل پارس)

روستای ييلاقی آلوارس از توابع بخش سرعين شهرستان اردبيل، در 12 کيلومتری غرب شهر سرعين و 35 کيلومتری غرب شهر اردبيل واقع شده است. اين روستا از شمال به روستای اوجور، از شرق به روستای شايق، از جنوب غرب به روستای شاه‌نشين و از جنوب شرق به روستای ميمند محدود می شود. روستای آلوارس به جهت قرار گرفتن در دامنه کوه سبلان و ارتفاعات سرسبز، در شمار زيباترين روستاهای پيرامون کوهستان سبلان و ايران به شمار می رود.  چشمه‌های فراوان به ويژه چشمه مين‌ بلاغ که ماهی قزل‌آلای آن معروف است، هوای پاک، طبیعت بکر مراتع اطراف، هر بيننده‌ای را سر ذوق می آورد. همچنين آب شدن يخ‌ها و برف‌های دامنه‌های سبلان در فصول بهار و تابستان پوشش گياهی چشم‌ نوازی را همراه گُل‌های ختمی، گون‌های انبوه و لاله‌های سرخ، شقايق‌ها و ديگر گل‌های وحشی پديد می آورد. از انواع غذاهای محلی روستای الوارس، می توان به آش، آبگوشت، کباب و نان محلی اشاره کرد. نان لواش مخصوصی به نام ساج توسط زنان روستا پخته می شود، بسيار ترد و خوشمزه است. همچنین می توان از دیگر جاذبه های روستا الوارس به وجود پيست اسکی در این منطقه اشاره کرد.

بهترین هتل های سرعین و اردبیل

مشاهده کامل