دالامپر

تور دالامپر | تابستان 1401 | قیمت تور دالامپر از تهران


تور دالامپر

امتیاز 5 از 5 | از بین 2 امتیاز دهنده به دالامپر
راهنمای سفر دالامپر

تور دالامپر یا همان تور دریاچه دالامپر توری هیجان انگیز به شمال غرب ایران است. تور دالامپر می تواند شما را با وجه دیگری از طبیعت زیبای ایران آشنا کند و زیبایی های این دیار یعنی شهر ارویه و اطراف آن را به خوبی به ما نشان دهد. با ماهبان تور همراه شوید تا از ارومیه شهری که میزبان قره کلیسا و جاذبه های طبیعی آن مثل دریاچه دالامپر و آبشار سوله دوکل است، بیشتر بگوییم.

موقعیت دریاچه دالامپر

این دریاچه در جنوب شهر ارومیه و شمال غرب شهرستان اشنویه قرار دارد و قطر آن چیزی معادل 450 متر است. این دریاچه در پای کوه دالامپر قرار دارد که مرز دو کشور همسایه یعنی عراق و ترکیه را در می نورد و نام منطقه ای که این کوه در آن قرار دارد سیلوانا نام گرفته است که به معنی محلی برای پرواز عقاب ها است. آب دریاچه دالامپر از برف های ذوب شده در ارتفاعات کوه دالامپر تامین می شود و به نوعی یک دریاچه کوهستانی محسوب می شود.

بهتر است درباره دالامپر بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به دالامپر به شما کمک می کند

آبشار سوله دوکل

در حوالی این دریاچه و در دامنه کوه دالامپر آبشار بسیار زیبایی به نام آبشار سوله دوکل قرار دارد که یکی از زیبایی های طبیعی این من منطقه به شمار می رود. این آبشار از شاخه های رودخانه باراندوزچای نیز محسوب می شود. از این آبشار برای تولید نیروی برق هم استفاده می شود که البته موجب خسارت به این طبیعت زیبا شده است.

معنی نام این آبشار در زبان کردی آبشار مه آلود است که بسیار باظاهر آن در برخی مواقع سال مطابق دارد. یکی دیگر از زیبایی های این منطقه روستای کچله است که در دامنه های کوه دالامپر قرار دارد و روستای پلکانی مانند اورامان تخت است.

این منطقه دارای گیاهانی نظیر گون و بادام کوهی است و حیواناتی مثل خرس قهوه ای، بز کوهی، عقاب و حیوانات خاصی نظیر سمندر کردستانی، گرک و  ... در آن زندگی می کنند.