کویر ورزنه

تور کویر ورزنه | پاییز 1400 | قیمت تور کویر ورزنه از تهران


تور کویر ورزنه

امتیاز 4.97 از 5 | از بین 31 امتیاز دهنده به کویر ورزنه
راهنمای سفر کویر ورزنه

تور کویر ورزنه این روز ها طرفداران بسیار زیادی دارد و در فصول سرد اجرا می شود. تور کویر ورزنه از تهران و سایر شهر های بزرگ به ویژه اصفهان نیز اجرا می شود و خود مردم شهر اصفهان به آن علاقه زیادی دارند. کویر ورزنه در پاییز بسیار شلوغ است و مسافران زیادی را به خود جلب می کند. همراه ما شوید تا از این کویر بیشتر بگوییم.

کویر ورزنه در 100 کیلومتری شرق اصفهان و 150 کیلومتری غرب یزد در استان اصفهان قرار دارد. از آنجا که زرتشتیان زمانی در این منطقه ساکن بوده اند لذا گویش مردم و روستاهای اطراف آن شاخه‌ای از زبان پهلوی ساسانی و پارسیک جنوبی است. بلندترین ارتفاع تپه های ماسه ای در کویر ورزنه در حدود ۱۰۰ متر بوده و در قسمت شمال شرقی کویر قرار دارد.

بهتر است درباره کویر ورزنه بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به کویر ورزنه به شما کمک می کند

دیدنی های کویر ورزنه

پل تاریخی ورزنه

ورزنه آخرین پل تاریخی بر بستر زاینده‌ رود می باشد که در سال ۱۰۶۵ خورشیدی ساخته شده است. پل تاریخی ورزنه در تاریخ ۱۳۵۷/۰۷/۰۷ به شماره ۱۴۳۴ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

قلعه قورتان

قلعه قورتان اولین قلعه تاریخی زنده و دومین قلعه تاریخی وسیع کشور ایران بعد از ارگ بم می باشد که وسعت آن به ۴۵ هکتار می رسد.
ارگ یا قلعه قورتان دو دروازه شمالی و جنوبی دارد و ابنیه تاریخی متعددی را در خود جای داده است که از جمله مهم ­ترین آن­ها می ­توان به 3 مسجد، یک حمام، دو قلعه خان نشین و بازار اشاره کرد.

آسیاب شتر

سیستم آسیاب شتر ورزنه از چوب گیاه عناب ساخته شده که قدمتی بیش از 300 سال دارد.

زنان چادر سفید

پوشیدن چادر سفید توسط بانوان شهر ورزنه یکی از رسم های بسیار قدیمی می باشد که در جهان منحصر به فرد است. انجام این پوشش خاص میتواند ریشه در آئین زرتشت داشته و یا با توجه به رواج کشت پنبه، نخ ریسی و پارچه بافی در این مناطق و گرمای هوا در فصل تابستان باشد. توجه کنید که مسولانه رفتار کرده و بدون اجازه از آن ها عکس برداری نکنید.

گاو چاه

گاو چاه، چاهی است که آب آن را به وسیله نیروی گاو بالا می­ کشیدند. استفاده از آب چاه برای زمین­ های کشاورزی برداشت حجم بیشتری از آب را می­ طلبید که با زور بازوی انسان هیچ تناسبی نداشت. حاج ابراهیم حیدری، پیرمرد ۶۰ ساله‌ی ساکن ورزنه، یک حلقه گاو چاه را باز‌سازی کرده و برای بازدید گردشگران در معرض نمایش گذاشته است.

برج کبوتر خانه

برج کبوتر خانه ارتفاعی بیش از ۲۰ متر دارد. این کبوتر خانه همانند دیگر کبوتر خانه های استان اصفهان و دیگر شهرهای ایران برای نگهداری كبوتران به منظور استفاده از كود حيوانی ساخته شده بوده است.

مسجد جامه ورزنه

یکی دیگر از بناهای تاریخی و ماندگار شهر ورزنه مسجد جامع ورزنه می باشد که حدودا 570 سال قدمت دارد.

دریاچه نمک خارا

دریاچه نمک خارا یکی از زیباترین و دیدنی ترین دریاچه های ایران و یکی از مهم ترین معادن نمک به حساب می آید که فاصله آن تا کویر ورزنه 50 کیلومتر می باشد.