تورهای نپال

* نپال کشوری تاریخی بوده و قدمت آن به یازده هزار سال پیش بازمی گردد.

* در نپال بعضی از اسم ها میان مردم رواج زیادی داشته و باعث شده بسیاری از نام ها شبیه به هم باشند. از بیشترین اسم های انتخابی می توان «بهادر»، «گورونگ»، تاپا و تمنگ را نام برد.

* شهر کاتماندو نپال با 50 میکروگرم ذرات معلق در هر متر مکعب رتبه نهم را در لیست آلوده ترین شهرهای جهان را دارد.

* مردم نپال به تعدد خدایان اعتقاد داشته و بیش از 3300 خدا دارند. «راما»، «بیشنو»، «ماهسور»، «شیوا» و «گانش» از جمله خدایان آیین هندو هستند.

* در کشور نپال می توانید با مرتاض ها از نزدیک دیدار کنید. مرتاض ها یا همان یوگی ها افرادی هستند که تمام طول عمر خود را صرف عبادت می کنند و از تمام لذت های دنیا دست می کشند. راه رفتن بر روی ذغال گداخته، آب و غذا نخوردن به مدت طولانی، نگه داشتن دست در هوا طی ماه ها یا حتی سال ها و وارد کردن سیخ در گوش، تنها بخشی از کارهای عجیب و شگفت انگیز مرتاض ها می باشد.

* در شهر کاتماندو نپال هرساله جشن ها و فستیوال های مختلفی برگزار می شود که از بین آن ها می توان فستیوال هولی یا جشنواره رنگ ها، جشن باران و جشن بیسکت جاترا را نام برد.

* پرچم کشور نپال به صورت دو مثلث روی هم می باشد و تنها پرچمی است که به صورت مستطیل نمی باشد.

* قله اورست با ۸٬۸۴۰ متر ارتفاع، بلندترین قله جهان است که در رشته کوه هیمالیا و در کشور نپال قرار گرفته است.

* از میان 14 قله مرتفع جهان که همگی بیش از هشت هزار متر ارتفاع دارند، هشت قله در کشور نپال واقع شده است.

* شرپا (Sherpa) گروهی از افراد بومی مقیم نپال هستند که بالغ بر 500 سال در کوه ها زندگی میکردند. از نظر شرپاها قله اورست مقدس بوده و بنابراین هیچوقت به آن صعود نمیکردند.

* شرپا به معنی مردمان شرق است. امروزه در اصطلاح کوهنوردی به افرادی گفته می‌شود که در ازای مبلغی کوله ها و وسایل کوهنوردان را بالا میبرند. بعضی شرپاها به دلیل تجربیات فراوانی که در صعود به قلل بلند منطقه داشته‌اند، مشاوران خوبی برای کوهنوردان حرفه‌ای بوده و هستند.

* معروف‌ترین شرپا تنزینگ نورگای است که به همراه سر ادموند هیلاری برای نخستین بار اورست را فتح کردند.

جاذبه های گردشگری:

اورست، پارک صلح لومبینی، پارک ملی چیتوان، بازار آسان، موزه نپال، گنبد بودهاناث، قصر گورخا دوربار، برج داراها، سوایامبونات، موکتیناس، مرکز توسعه زنان جاناکپور، دریاچه فوا.