تور کویر مصر | تور کویر مصر پاییز 98 | تور کویر مصر زمستان 98


تور تور کویر مصر | تور کویر مصر پاییز 98 | تور کویر مصر زمستان 98

امتیاز 5 از 5 | از بین 1 امتیاز دهنده به تور کویر مصر | تور کویر مصر پاییز 98 | تور کویر مصر زمستان 98
راهنمای سفر تور کویر مصر | تور کویر مصر پاییز 98 | تور کویر مصر زمستان 98

تور کویر مصر، تور کویر مصر پاییز 98، تور کویر مصر زمستان 98، تور کویر مصر ارزان.

آلفونس گابریل «کویر کسی را که یک‌ بار اسیر افسونش شده باشد هرگز رها نخواهد کرد»
تور کویر مصر، تور کویر مصر نوروز 98، تور کویر مصر ارزان. روستای مصر یا کویر مصر روستایی كوچک از توابع شهرستان خور و بیابانک و 45 کیلومتری شهر جندق در استان اصفهان می باشد. این شهرستان از شمال به استان سمنان از جنوب و شرق به استان یزد و از سمت غرب به بخش انارک شهرستان نایین محدود است. اگرچه دسترسی به این کویر با ماشین شخصی هم ممکن است اما  تورهای گردشگری به مقصد این کویر، بسیارند بنابراین بهترین راه سفر با تورهای گردشگری است. این روستا در مجموع حدود نفر 200 (41حدودا خانوار) جمعیت دارد. کویر مصر ایران، توسط رشته کوه هایی از جانب غرب، جنوب غرب و جنوب شرق محاصره شده است که بخشی از سلسله جبال کوه های فلات مرکزی ایران به حساب می آید. این کویر در گودال هایی طبیعی در کوهپایه های این کوه، تپه های ماسه ای زیبایی را تشکیل داده است که هدف گردشگری و کویر نوردی می باشد. روستای مصر به دليل قرار گرفتن در جنوب کوير بزرگ دارا آب و هوا گرم و خشک و شب های سرد وپر ستاره می باشد.

وجود چاه آب عمیق، سرسبزی منطقه بیابانی و کشت درخت گز و غیره، جهت جلوگیری از جابجایی شن‌های روان، بلوار به عرض حدود ۵۰ متر داخل روستا، وجود خانه‌های قدیمی و بازسازی آنها جهت اسکان توریست، موتور سواری، شترسواری سافاری در کویر و از همه مهمتر وجود نیزارهایی وسیع و سرسبز در فاصله ۵ کیلومتری روستا و وجود تپه‌های شنی در اطراف آن از جمله جاذبه های گردشگری کویر مصر می باشد. آسمان کویر مصر چنان به شما نزدیک است که حس می‌کنید اگر دستتان را دراز کنید می‌توانید ستاره‌ای بچینید. این آسمان خیره کننده تنها مورد علاقه چشمان غیر مسلح نیست چرا که بسیاری از منجمان ایرانی و خارجی آسمان صاف و تاریک کویر مصر را برای برپایی کارگاه‌های رصدی خود انتخاب می‌کنند و همچنین بسیاری از عکاسان از طبیعت کویری, کویر مصر را برای عکاسی گزینه خوبی می دانند.

بهتر است درباره تور کویر مصر | تور کویر مصر پاییز 98 | تور کویر مصر زمستان 98 بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به تور کویر مصر | تور کویر مصر پاییز 98 | تور کویر مصر زمستان 98 به شما کمک می کند

دریاچه نمک خور

دریاچه نمک خور بزرگترین دریاچه فصلی نمک جهان است و جزء کم ارتفاع‌ترین نقاط در فلات ایران محسوب می‌شود. اختلاف زیاد درجه حرارت در روز و شب باعث شکسته شدن لایه نمک سطحی گشته و لایه های مرطوب زیرین از شکست‌های ایجاد شده رطوبت خود را از دست می دهند که این عامل باعث شکل‌گیری چندضلعی‌های نمکی و یا اصلاحا پلتفورم‌های نمکی می‌گردد. آب و هوای منطقه کویر مصر بسیار گرم و خشک و میزان ریزش باران در دریاچه خور به صورت میانگین 20 میلیمتر در سال می‌باشد. در هنگام بارش و ورود سیلاب‌های زمین‌های اطراف به دریاچه خور سطحی از آب سطح دریاچه را فرا می‌گیرد. دریاچه خور در فصول بارش به صورت مخلوطی از گل رس و نمک درمی‌آید و در فصول خشک به صورت دریایی سفید از نمک تبدیل می‌شود .

روستای گرمه
این روستا در 30 کیلومتری جنوب خور و بیابانک قرار دارد و ناصر خسرو در سفرنامه خود نامی از این منطقه بکر نام برده است. مردمان گرمه دارای زبان قدیمی محلی هستند و خور را «هسب» می نامند. آثار تاریخی گرمه شامل قلعه،استودان گبرها(مقابر زردشتیان). از نقاط ديدنی اين روستا می توان به تالابی که در اثر چشمه اين روستا پديد آمده و توسط نخل ها بلند محصور شده اشاره کرد . همچنین از ديگر ديدنی های روستا قلعه ساسانی است که در مرکز روستا گرمه خوروبیابانک خودنمایی می کند. نام روستا گرمه با نام مازيار عجين شده است . مازيار فارق التحصيل رشته معمار از دانشگاه پاريس به همراه همسر فرانسويش و پدر و مادر زندگی شهر را رها کرده و خانه اجداد را به اقامتگاه زيبا برای کوير دوستان تبديل کرده است .

قلعه تاریخی بیاضه

قلعه‌ای تاریخی و زیبایی است که در روستای گرمه خور و بیابانک و در مجاورت کویر مصر واقع شده که در چندین طبقه طراحی شده و دو طبقه آن در زیر زمین و دو طبقه آن در روی و بخشی از آن دارای المان‌های خاص خود است، پیش بینی تهویه هوا برای طبقات زیرین این قلعه، خود مبین تیز بینی دقت و ظرافت ایرانیان در هزار سال پیش است.

تخت عباسی

برای رسيدن به تخت عباسی بايد از روستای مصر به سمت شمال حرکت کرد. بعد از گذر از روستای فرحزاد وارد دو راهی چال سلکنون شد و پس از طی مسافتی در حدود 3 کيلومتر وارد دو راهی درياچه چال سلکنون شد. در اين قسمت بايد از چند تل شن عبور کرد. پس از عبور از ديواره شنی درياچه نمک خور در قسمت شرق قابل رويت هستند. پس از طی مسافت حدودا 2 کيلومتر به سمت شمال  به تخت عباسی خواهیم رسید و همچنین برای بالا رفتن از تخت با خودروهای آفرودی و یا پیاده روی باید از حاشيه جنوبی تخت عباسی از حاشيه شمال غربی تخت که دارای شيب ملايم تری هستند استفاده می شود.

بهترین دیدنی های تور کویر مصر | تور کویر مصر پاییز 98 | تور کویر مصر زمستان 98