یاسوج و آبشار مارگون

تور یاسوج | مرداد 1400 | قیمت تور یاسوج از تهران


تور یاسوج و آبشار مارگون

امتیاز 4.98 از 5 | از بین 44 امتیاز دهنده به یاسوج و آبشار مارگون
راهنمای سفر یاسوج و آبشار مارگون

تور یاسوج ما را به دیدن استان کهگیلویه و بویر احمد می برد، در تور یاسوج سرزمینی ناهموار، کوهستانی و به نسبت مرتفع را می بینیم. رشته کوه های زاگرس در این استان به صورت موازی، سراسر شمال، شرق، کوه های سیاه و سفید، خومی خائیز، نیل و جنوب شرقی آن را در برگرفته اند. بلندترین نقطه استان، قله دنا می باشد. مطالعات باستان شناسی نشان می دهد؛ قسمت های وسیعی از استان کهگیلویه و بویراحمد محل استقرار بشری در پیش از تاریخ بوده است و سرآغاز دوره تاریخی استان را همزمان با امپراتوری ایلام می دانند. البته آثار به دست آمده از تل خسرو، تل مهره ای، گورستان لما و سایر نقاط این منطقه حاکی از این است که این منطقه قبل از ورود آریایی ها دارای سکنه و تمدن بوده است. در کتاب های تاریخی این منطقه به نام کوه گیلویه بوده که احتمالا از نام گیلویه گرفته شده است. گیلویه نام فردی از ولایت اصطخر بود که به خدمتگزاری پادشاه رمیگان آمده و پس از مرگش این منطقه را تصرف کرده است. روایت است بویر و احمد نام دو برادر بوده که در حمله تیمور لنگ به این منطقه ایستادگی کرده و لشکریان تیمور را از این منطقه بیرون کرده اند.

بهتر است درباره یاسوج و آبشار مارگون بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به یاسوج و آبشار مارگون به شما کمک می کند

آبشار مارگون

آبشار مارگون حاصل آب رودخانه کمهر و حوزه آبخیز آن است که از میان صخره ها به طرز شگفت آوری سرریز می شود. موقعت طبیعی و چشم اندازهای اطراف آبشار مارگون جلوه هایی اعجاب انگیز پدید آورده است. هم آمیزی درختان جنگلی با توپوگرافی ناحیه کوهستانی و رودخانه ای زیبا چشم اندازهای طبیعی آبشار مارگون را صد چندان کرده است. مارگون از معدود آبشارهای ایران است که برای اکوتوریست های خارجی نیز شناخته شده است و اغلب خواهان دیدار آن هستند.

سی سخت

این شهر در دامنه کوه دنا بلندترین کوه رشته‌کوه زاگرس واقع شده است. سی سخت دارای پیشینه تاریخی بسیار قدیمی است و سابقه سکونت در شهر سی سخت به قبل از اسلام بر می گردد. وجه تسمیه سی سخت را این طور بیان می کنند: در زمانی که کیخسرو پادشاه کیانی ایران به همراه ۳۰ تن از پهلوانان خود از جمله بیژن از راه تل خسرو که قبل از شهر یاسوج و تقریبا در ۴ کیلومتری یاسوج واقع شده به یکی از روستاهای فعلی سی سخت به نام کوخدان که در قدیم به کومه دان مشهور بوده، میرسند و شب را در آنجا توقف کرده و صبح روز بعد پس از عبور از سی سخت، کیخسرو از یارانش جدا شده. یاران کیخسرو در گردنه ۴۰۰۰ متری دچار برف و سرما گردیده و بر اثر برف و سرما و کولاک از بین رفته اند به همین دلیل این گردنه را به یاد بیژن پهلوان نامی لشکر کیخسرو، بیژن و این دیار را سی سخت نامیدند، یعنی جایی که سی مرد سخت از سرما و کولاک برف از دنیا رفته اند.

چشمه میشی

بزرگترین و پر آب‌ترین چشمه‌اش چشمه «بشو = Bocu» یا چشمه میشی است که در پائین گردنه بیژن قرار گرفته وآب آن با وجود تامین آب آشامیدنی شهر، زمین های زراعی ده بزرگ سی‌سخت را نیز آبیاری می‌کند.