استان کردستان


تور استان کردستان

امتیاز 5 از 5 | از بین 1 امتیاز دهنده به استان کردستان
راهنمای سفر استان کردستان

کردستان آیینه تمام قد شعر و سرود و زیبایی طبیعت ایران است. طبیعتی شاید خشن و سخت اما زیبا، دره و رود و کوه، صلابت و اقتدار و شادی و نشاط، کردستان تصویر انسان های باغیرت و تلاشگر را در ذهن ها تداعی می کند. آرام ولی با شهامت. کردستان گسترده در پهنه تاریخ است و طبیعت از گذشته دور تا فرداهای بسیار. کردستان جاری است با شعر و سرودش و با موسیقی زیبایش. با دست ساخته های هنرمندانه اش و با آداب و رسوم ویژه اش و با مردمان خونگرم و میهمان نوازش و رقص و موسیقی صمیمی اش ....  استان کردستان به مرکزیت شهر سنندج در غرب ایران اسلامی واقع شده است با مساحت 29137 کیلومتر مربع. کردستان را از شمال استانهای آذربایجان غربی و زنجان، از شرق همدان و زنجان، از جنوب استان کرمانشاه و از غرب کشور عراق به همسایگی احاطه کرده ­اند. استان کردستان با کشور عراق 200 کیلومتر مرز مشترک دارد و شهرستانهای این استان عبارتند از: بانه، بیجار، دهگلان، دیواندره، سروآباد، سقز، سنندج، قروه، کامیاران و مریوان.

صنایع دستی

یکی از مهمترین جاذبه های استان کردستان، ویژگی های فرهنگی آن است که نمونه این ویژگی های در سراسر کشور کم نظیر هستند. این ویژگی ها بیشتر در عوامل فرهنگی همانند: زبان، آداب و رسوم لباس، موسیقی، رقص، جشن ها و مراسم خاص و صنایع دستی بارز تر از سایر عوامل فرهنگی نمایان شده اند. این ویژگی های فرهنگی برخلاف سایر مناطق کشور هنوز در این استان به صورت پویا در زندگی مردم جاری است. با توجه به این که کردستان یکی از غنی ترین استانهای کشور از نظر موسیقی است، ساخت سازهای موسیقی به علت پیشرفت صنایع چوبی و نازک کاری در کنار استعداد موجود موسیقی در این استان؛ کردستان را به مهد ساخت سازهای سنتی در کشور تبدیل نموده است.

سوغات و گیاهان دارویی

سوغات استان کردستان بسیار متنوع و در خور است. سبد پر از زیباترین نعمات خداوندی سوغات این منطقه را تشکیل می­دهد. این سوغات چهار فصل است. در هر فصل از سال و در هر شرایط آب و هوایی، به هر نقطه از کردستان که سفر کنی سوغات خاص و بی نظیری از این استان برای بازگشت به دیار خودت همسفرت خواهد شد. از نان های بسیار خوشمزه و خوش ظاهر و سنتی محلی هر روستا و شهر گرفته تا خشکبار میوه های محلی و عسل طبیعی و شربت­های محلی، کشمش، رب انار، گردو، لبنیات، شیرینی محلی. از کفش و تولیدات چوبی گرفته تا گلیم، قالی، نمد و زیورالات سنتی. از میوه ها و محصولات باغی شامل انگور، گردو، گلابی، سیب تا ماهی کباب دریاچه زریوار سوغات کردستان را شامل می شود .

آب و هوای استان کردستان

این استان که در دامنه ها و دشتهای پراکنده سلسله جبال زاگرس میانی قرار گرفته است،دارای منطقه ای کوهستانی است که با ارتفاع متوسط 2000 متر از سطح دریا از مرتفع¬ترین استانهای کشور می باشد. جهت گسترش و استقرار ارتفاعات در استان به گونه ای است که نخستین بارندگی که از توده های هوای بارانزا که به غرب کشور میرسند، بر روی ارتفاعات این منطقه صورت میگیرد. ریزش های جوی در نقاط مرتفع به صورت برف و در بخشهای کم ارتفاع غالبا به صورت باران میباشد

شکم گردی در استان کردستان

از غذاهای محلی استان کردستان می توان به خورش ریواس، که لانه، آش سه نگه سیر، آش دانه کولانه، آش عدس بلغور، برویشین و شلکینه اشاره کرد. استان کردستان شیرینی‌های مختلفی مانند شیرینی کنجدی، بادام سوخته و آدامس سقز را دارد. البته مواد خوراکی دیگری غیر از شیرینی نیز در کردستان برای فروش عرضه می‌شوند که آنها را نیز می‌توانید به عنوان سوغات تهیه کنید. نان کاک، نان برنجی عسل طبیعی، روغن طبیعی، باسلوق، بادام سوخته، آدامس سقز، خشکبار و مویز نیز انتخاب‌های خوبی برای خرید به عنوان سوغات کردستان به حساب می آیند.