استان همدان


تور استان همدان

امتیاز 5 از 5 | از بین 1 امتیاز دهنده به استان همدان
راهنمای سفر استان همدان

همدان نقطه آغاز تمدن ایران است. همدان نخستین پایتخت تمدن ایران و گاهواره تمدنی این آبادی است. از آغازین روزهای آموختن برای نوشتن در این سرزمین کودکان ایران، همدان را می شناسند و به احترام برای گرامیداشت این همه شکوه بر می خیزند. استان همدان از دورترین زمان، محل استقرار و نشو و نمای تمدنهای باستانی بوده است. کاوشهای (تپه گیان) نهاوند نشان میدهد که مردمان ساکن استان در شش هزار سال پیش از تمدن بسیار پیشرفت های برخوردار بوده اند. در قدیمی ترین سنگ نوشته آشوری، از همدان به عنوان آکسایا به معنی شهر کاسیان نام برده شده و این امر نشان می دهد که پیشینه مدنیت شهر همدان حداقل به هزاره دوم قبل از میلاد باز می گردد. شهر همدان طی 150 سال پایتخت حکومت مادها از نعمت و آبادانی فراوان برخوردار بوده و بعد از انقراض آنها هر چند مرکزیت نخستین را از دست داده ولی به عنوان یکی از سه پایتخت هخامنشیان مورد توجه خاص قرار گرفته است. وجود کتیبه های گنجنامه، بقایای ستونهای سنگی و جام ها و الواح زرین و سیمین به دست آمده از همدان حکایت از اهمیت این منطقه در دوره هخامنشی دارد. همدان در دوره اشکانیان یکی از ضرابخانه های اصلی این حکومت بوده و سکه های متعددی از این دوره در دست می باشد. علاوه بر این در این دوران این شهر به عنوان یکی از مراکز نظامی این دولت محسوب می شده است. وجود شهر باستانی هگمتانه دوران اشکانی و ساسانی گویای این موضوع است. شهر نهاوند نیز در این زمان و در دوره ساسانیان دارای اهمیت ویژه ای بوده و دژ مستحکمی در آن قرار داشته و یکی از مراکز ایالات هفتگانه اسپهبد نشین این دوره بوده است. اعراب در یورش به ایران فتح نهاوند را فتح الفتوح نامیده وگشودن همدان را به سال 645 میلادی پس از فتح نهاوند بزرگترین پیروزی خود برساسانیان شمرده اند. آثار تاریخی همدان در حقیقت مجموعه ای از هنر ادوار مختلف و معماری گذشته است که از دوران پیش از تاریخ تا به امروز برجا مانده ­اند.

صنایع دستی

صنایع دستی استان همدان با نام سفال و لالجین شهرت جهانی دارد. لاله جین امروز پایتخت سفال جهان است. در کنار سفال در همدان صنایع دستی رونق فراوانی دارد. صنایع چرم سازی، قالی و گلیم بافی و منبت کاری در همدان مطرح است و با توجه به وجود شهر لالجین (شهر جهانی سفال) به عنوان قطب سفال و سرامیک سازی کشور محسوب می شود.

سوغات و گیاهان دارویی

شیرینی های کماج، شیر مال، انگشت پیچ، حلوا زرده، حلوا لوزی، چای بغدادی،کشمش، شیره انگور، باسلق، مویز، نقل نهاوند ، گز مخصوص نهاوند و شیرینی مخصوص نهاوند (سنل) ، خشکبار، گردو، انواع لبنیات محلی، محصولات باغی و صنایع دستی از جمله سوغات این استان به شمار می روند.

آب و هوای استان همدان

همدان در نتیجه وجود کوه های مرتفع ، رودخانه ها و چشمه سارهای فراوان و پرآب و پستی و بلندی های زیاد، دارای آب و هوای متفاوتی در نقاط مختلف است. زمستان های آن سرد و پر برف و باران و تابستان هایش معتدل، ریزش برف و باران آن نسبتا کافی بوده و سبب پیشرفت کشاورزی و دامپروری این استان شده است.

شکم گردی در استان همدان

همدان دیار ترشی‌ها و مرباهای عجیب و غریب است. همدانی‌ها از پوست هندوانه، ترب سیاه و حتی پوست لیموترش و کدو مسمایی مربا درست می‌کنند. ترشی‌ گردو هم از ترشی‌های مشهور این استان است. آش میوه، خورشت غوره بادمجان و آبگوشت کلم و آبگوشت سیب سیرغوره از غذاهای معروف همدان است.