دبی

منهتن خاورمیانه


راهنمای سفر دبی

دبی مهم ترین شهر امارات متحده عربی است که در سواحل جنوب شرقی خلیج فارس و در جنوب غربی قاره آسیا واقع شده است. این شهر بعد از ابوظبی، بزرگترین شهر امارات متحده عربی و پایتخت تجاری این کشور محسوب می شود. تا قبل از سال 1833 میلادی، دبی تنها دهکده ای از توابع مشایخ ابوظبی بود. با شروع قرن بیستم دبی به بندری موفق تبدیل شد. با کشف نفت در سال 1966، شیخ راشد با درآمد حاصل از نفت، شروع به ساخت و ساز در شهر کرد و در سال 1972 با ترک بریتانیا، شهر دبی را بخشی از امارات متحده عربی کرد.

این شهر از جنوب با ابوظبی، از شمال با شارجه و از جنوب شرقی با عمان هم جوار است. واژه دبی به معنای «دو بنیاد» است و اشاره به بنیاد شهر دبی در دو طرف خور دارد. دبی در سال 2020 توانست حق داشتن و برگزاری اکسپو (المپیک کشورها) را بدست آورد. پیش بینی ها نشان می دهد اکسپو 2020 برای دبی، بیش از 23 میلیارد دلار سود خواهد داشت.

فرودگاه بین المللی دبی نیز یکی از پرترددترین فرودگاه های دنیاست و بیش از 80 خط هوایی به این فرودگاه در حال رفت و آمد هستند.

موقعیت: شرق شبه جزیره عربستان در جنوب غربی قاره آسیا

زبان: عربی

وسعت: ۴,۱۱۴ کیلومتر مربع

جمعیت: ۳,۰۱۰,۲۶۱ نفر

آب و هوای دبی

آب و هوای غالب: گرم و خشک

در تابستان آب و هوای دبی بسیار گرم و خشک است و میانگین دما حدود 40 درجه است. در زمستان هم فقط کمی از درجه گرمی هوا کاسته شده و به حدود 23 درجه می رسد. بارش در این شهر خیلی کم و محدود رخ می دهد. بهترین زمان سفر به دبی بین ماه های نوامبر تا مارس است.

بهتر است درباره دبی بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به دبی به شما کمک می کند

* در سال 2012 عناوین بیست و دومین شهر گران قیمت جان و گران ترین شهر خاورمیانه، برای دبی برگزیده شد.

* برج خلیفه نماد شهر دبی و بلندترین برج جهان است که در آن مراکز خرید، آکواریوم و پیست اسکی وجود دارد.

* مردم دبی به زبان عربی صحبت می کنند اما به دلیل حضور گسترده گردشگران در این شهر، اکثر مردم این شهر به زبان انگلیسی نیز مسلط هستند.

* سال 2007، شهر دبی توانست عنوان هشتمین شهر پربازدید جهان را به خود اختصاص دهد.

* دبی یکی از امن ترین شهرهای جهان است و تقریبا می توان گفت بدون جرم و جنایت است.

* در شهر دبی تعداد مردان بیشتر از زنان است به طوریکه 70% از جمعیت این شهر را مردان تشکیل می دهند.

* پلیس های شهر دبی از زیباترین و لوکس ترین ماشین ها مانند لامبورگینی، فراری و ... استفاده می کنند.

* در دبی چیزی به اسم مالیات وجود ندارد. شهروندان دبی می توانند بدون پرداخت هیچگونه مالیاتی به دولت، روز به روز ثروتمندتر شوند.

* چهارمین هتل بلند جهان معروف به برج العرب در این شهر قرار دارد.

* جالب است بدانید در دبی که منطقه ای بیابانی است؛ پیست اسکی وجود دارد. این پیست اسکی سرپوشیده 22500 مترمربع مساحت داشته و بزرگترین پارک برفی سرپوشیده جهان در آن قرار دارد.

* مسئولین شهر دبی برای اینکه بتوانند ابرها را به سمت این شهر بکشانند و میزان بارش باران را کنترل کنند؛ کوه مصنوعی ساخته اند. این پروژه تا حد زیادی موفق بوده است.

* در سال 2001 میلادی، دبی به عنوان بزرگترین خانه جزیره‌های مصنوعی درجهان شناخته شد.

جاذبه های گردشگری:

موزه دبی، بستکیه، خانه شیخ سعید آل مکتوم، خور دبی، مسجد جمیرا، دیره، جاده شیخ زاید، دهکده ی میراث و غواصی دبی، آکواریوم دبی، برج العرب، برج خلیفه، ساحل جمیرا، پیست اسکی، پارک برفی، بازار طلا، دبی مال، بازار مدینه جمیرا، مرکز خرید مرکاتو، مرکز خرید برجمان، مرکز خرید ابن بطوطه، گلوبال ویلیج، سیتی سنتر دیره، وایلد والی، لیجر لاند، آکواونچر، پارک آبی آتلانتیس.