استان اردبیل


تور استان اردبیل

امتیاز 5 از 5 | از بین 1 امتیاز دهنده به استان اردبیل
راهنمای سفر استان اردبیل

استان اردبیل با 17953 کیلومتر مربع وسعت در شمال غربی قرار دارد. این استان با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با استان آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است. 5 شهرستان این استان حدود 369 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد. این استان دارای 10 شهرستان به نام های پارس آباد، مغان (گرمی)، بیله سوار، مشکین شهر، نمین، نیر، خلخال، کوثر و سرعین بوده و مرکز آن شهرستان اردبیل می باشد. استان اردبیل به لحاظ برخورداری از اقلیم مناسب به ییلاق ایران شهرت یافته و ظرفیت های بسیار وگاهاً بی نظیری در حوزه طبیعی، تاریخی و فرهنگی دارد و گردشگری به عنوان یکی از مهمترین محورهای توسعه استان می باشد. مجموعه جهانی شیخ صفی الدین اردبیلی به عنوان یکی از 21 اثر تاریخی ثبت شده در یونسکو در استان اردبیل قرار دارد. این استان 1800 اثر تاریخی شناسایی شده و حدود 920 اثر ثبت شده ملی در توده کوهستانی سبلان با 4811 متر ارتفاع، این استان 120 امامزاده و 11 موزه دارد. 110 چشمه معدنی که 75 چشمه آن آب گرم و 35 چشمه آن آب سرد است ، 16 مجتمع آب درمانی و 37 منطقه نمونه گردشگری و 12 روستای هدف گردشگری و 52 روستای دارای قابلیت طبیعی و تاریخی و 75 هزار نفر جمعیت عشایری با 43 طایفه و 217 واحد مرکز اقامتی و دفتر خدمات مسافرتی و 23 واحد مرکز پذیرایی بین راهی است .

صنایع دستی

تنوع تولید صنایع دستی استان اردبیل را در زمره استان های مهم وفعال تولید کننده محصولات صنایع دستی کشور قرارداده است بیش از 50 نوع محصول صنایع دستی در مناطق روستایی ، عشایری و شهری استان اردبیل تولید و به بازارهای داخل و خارج از کشور عرضه می شود. قالی ، ورنی ، گلیم ، مسند ، جاجیم ، انواع محصولات چرمی و .....از جمله تولیدات مهم صادراتی به خارج از کشور به شمار می آید.

سوغات و گیاهان دارویی

ساوالان بالی (عسل سبلان) و قارا حلوا (حلوای سیاه) و گوشت ، لبنیات ، شکر پنیر، نبات و شیرینی های محلی از سوغاتی های استان اردبیل بوده و به سبب وجود اثر طبیعی ملی سبلان بالغ بر 450 گونه گیاهان داروئی در استان اردبیل وجود دارد که مهم ترین آنها عبارتند از : آویشن گل ختمی ، نعناع فلفلی ، بابونه ، گیلدیک (نسترن) ، گزنه ، برگ به ، گل گاو زبان ، گل پر پونه ، گل گون ، خارمریم ، بومادران ، گل خشخاشی ، کنگر ، بولاغ اوتی ( شنبلیله)

آب و هوای استان اردبیل

موقعیت خاص جغرافیائی استان اردبیل سبب گردیده است که این استان در فصل های سرد سال تحت تاثیر توده هواهای مهاجراز شمال، شمال غرب و غرب قرار گیرد. درفصل تابستان نیز گاهی سیستم های کم فشار باران زائی تاثیر گذاشته و بارندگی های تابستانه را در این مناطق باعث می گردد. بخش هائی از استان تحت تاثیر اقلیم خزری قرارداشته و دریای خزر در شرق استان بر شرایط دمائی و رطوبتی آن اثر می کند و موجب تعدیل آب و هوا در این مناطق می شود. استان از دو بخش کوهستانی سرد و جلگه ای معتدل تشکیل شده و به تبع عوامل طبیعی و جغرافیائی، دارای تنوعات اقلیمی قابل توجه است.

شکم گردی در استان اردبیل

اردبیل است ومزه آش دوغاش. در هوای خنک اردبیل، خوردن آش دوغ محلی خیلی مزه می‌دهد. پلو قیسی هم یکی دیگر از غذاهای معروف اردبیلی است. خوردن و بردن عسل سبلان و ساری‌حلوا، قطاب عسلی خلخال یا بالاباتماز، باقلوا را فراموش نکنید.