آشوراده دهی در مرکز شبه جزیره میان‌ کاله در شهرستان بندر ترکمن، استان گلستان است. آشوراده تنها جزیره ایرانی دریای خزر است. این جزیره که در سده‌ های گذشته در پی عملکرد و فعالیت گروه‌ های انسانی با حفر کانال از توده اصلی خشکی خود (شبه جزیره میانکاله) جدا افتاده‌ است. این جزیره تا سال‌ های پیش با امکاناتی همچون پاسگاه ژاندارمری، شرکت تعاونی روستایی، مدرسه راهنمایی، مغازه، مسجد و حسینیه بیش از ۱۰۰۰ نفر سکنه داشته‌ است که به مشاغل دامداری، کارگری، پیشه‌ وری و ماهی‌ گیری مشغول بوده‌اند اما در سال ۱۳۷۲ به علت بالا آمدن سطح آب دریای خزر و رخ دادن سیل مردم جزیره، آنجا را ترک کردند و هم‌ اکنون تنها کارمندان شیلات در آن ساکن هستند.
۴0 درصد خاویار ایران در نزدیکی جزیره آشوراده به دست می‌ آید، در پایان دوره ریاست‌ جمهوری محمود احمدی‌ نژاد امتیاز سرمایه‌ گذاری در آشوراده به یک شرکت لبنی به نام شرکت لبنی صباح ابراهیمی واگذار شد که انتقادات و مناقشاتی را در پی داشته است. لفظ آشوراده در زبان ترکمنی به معنای جزیره آشور است. و دارای دو بخش آشیر (آشور) و آدا (جزیره) است. ترکمن‌ ها به این جزیره «مال آشیر» هم می‌گویند، زیرا در زمانهای قدیم از ساحل بندر ترکمن دام‌ های خود را جهت چراندن به جزیره می‌ رساندند و در این لفظ مال به معنای دام و آشیر به معنای رساندن است.

آشوراده جزو ۵۹ منطقه بین المللی ذخائر طبیعی اعلام شده و به ثبت رسیده است. این ناحیه زیستگاه دو گروه از پرندگان بومی و مهاجر و پستانداران است. پرندگان بومی آن عمدتا قرقاول و دراج و پرندگان مهاجر آن شامل انواع کاکائی، گیدانشاه، چوب پا، پرستوی دریایی و گلایول، انواع قو، اردک، فلامینگو، پلیکان و غاز است که در فصول مختلف سال به شبه جزیره میانکاله و جزیره آشوراده مهاجرت می‌کنند. تماشای صید ماهیان خاویاری، اسکله و تاسیسات بندر ترکمن از سواحل جزیره آشوراده یکی از جاذبه های توریستی این ناحیه محسوب می‌شود. پرندگان بومی آن عمدتا قرقاول و دراج و پرندگان مهاجر آن شامل انواع کاکائی، گیدانشاه، چوب پا، پرستوی دریایی و گلایول، انواع قو، اردک، فلامینگو، پلیکان و غاز است که در فصول مختلف سال به شبه جزیره میانکاله و جزیره آشوراده مهاجرت می‌کنند.

جهت دیدن جزیره آشوراده میتوانید با زدن روی لینک زیر، با تور ترکمن صحرا همراه شوید:
www.mahbantour.com/destination/turkmen-sahra

از نقطه نظر کاربران درباره جزیره آشوراده
نام شما