ترابزون


راهنمای سفر ترابزون

ترابزون شهری است واقع در کشور ترکیه که در شمال شرقی ترکیه و در جوار دریای سیاه قرار گرفته است. در گذشته شهر ترابزون محلی برای تجارت میان ایران و قفقاز بوده که در آن پارچه های ابریشم و کتان مبادله می شده است؛ در حقیقت در مسیر راه تاریخی ابریشم قرار داشته است. این با داشتن طبیعت و مناظری زیبا سالانه گردشگران بسیاری را به خود جذب کرده است.

همچنین این شهر در طول قرن ها به نقطه ذوب ادیان، زبان ها و فرهنگ ها و دروازه ای برای تجارت با ایران و قفقاز به ترتیب در جنوب شرق و شمال شرق تبدیل شده بود. ترابزون در طول تاریخ طولانی خود پایه و اساس چندین ایالت را تشکیل اده است و بین سال های 1204 تا 1461 پایتخت امپراطوری تربیزوند بوده است. در اوایل دوره مدرن، ترابزون به دلیل اهمیت بندرش، بار دیگر به کانون تجارت ایران و قفقاز تبدیل شد.

موقعیت: شمال شرقی ترکیه

زبان: ترکی استانبولی

وسعت: 188 کیلومتر مربع

جمعیت: 760.000 نفر

ساعت محلی: 1.5 ساعت عقب تر از ایران

 شهر ترابزون پیش از تأسیس به عنوان مستعمره یونان، منطقه ای تحت تسلط قبایل کلشی (قفقازی) و کالدی (آناتولی) قرار داشته است. این شهر که بندری مهم محسوب می شود، در زمان های شرایط آب و هوایی سخت نیز بندری مهم برای ناوبران دریای سیاه به شمار می رفته است.

فرهنگ

رقص مردمی هنوز هم در منطقه دریای سیاه شواهد بسیاری دارد. «هورون» رقص مشهوری است که بومی این شهر و مناطق اطراف آن است. مردان، زنان، جوانان و حتی افراد مسن نیز این رقص را در جشن ها، عروسی ها و زمان برداشت محصولات انجام می دهند. این رقص از نظر زنده بودن کاملاً شبیه به رقص قزاق های روسیه است، رقص عامیانه ای که احتمالاً بومی منطقه شرقی دریای سیاه است و تنوع چشمگیری از موسیقی محلی دارد.

مردم ترابزون به محافظه کار بودن از نظر مذهبی و ملی گرایی شهرت دارند و بسیاری از آن ها احساس وفاداری شدیدی به خانواده، دوستان، دین و کشورشان می کنند. آتاتورک نیز به دلیل توانایی زیاد جنگیدن و وفاداری آنها، نگهبانان ریاست جمهوری خود را از ترابزون انتخاب کرده بود.

آب و هوای ترابزون

آب و هوای غالب: نیمه گرمسیری و مرطوب

به طور کلی ترابزون از بهاری خنک، تابستان های با درجه حرارت نهایتاً 26 درجه، پاییزهایی با بارش فراوان و زمستان هایی سرد و برفی برخوردار است. بنابراین بهترین زمان سفر به این شهر زیبا بهار و تابستان می باشد.

ترابزون میزان بارش بیشتری در فصل زمستان نسبت به تابستان دارد، ولی در تمام سال بارندگی در این شهر وجود دارد.

بیشترین میزان بارش: در ماه اکتبر بیشترین میزان بارش وجود دارد.

کمترین میزان بارش: در ماه جولای کمترین میزان بارش وجود دارد.

متوسط میزان بارش ترابزون، 891 میلی متر می باشد و متوسط دمای سالانه نیز 14.4 درجه سانتی گراد می باشد.

گرم ترین ماه سال: آگوست

سردترین ماه سال: ژانویه

با توجه به تمام این اطلاعات، بهترین زمان سفر به شهر ترابزون ترکیه فصل تابستان می باشد.

بهتر است درباره ترابزون بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به ترابزون به شما کمک می کند

* ترابزون با قدمتی 5 هزار ساله، از قدیمی ترین شهرهای ترکیه به شمار می آید.

* ترابزون محل تولد سلطان سلیمان، سلطان معروف ترک ها می باشد و به همین دلیل به این شهر، شهر سلطان ها نیز می گویند.

* مناسب بودن شرایط آب و هوایی این شهر برای کشت فندق سبب شده تا ترابزون یکی از اصلی ترین صادر کنندگان فندق باشد.

جاذبه های گردشگری

ترابزون دارای چندین جاذبه گردشگری است که برخی از آن ها به زمان امپراطوری های باستانی ای که زمانی در منطقه وجود داشتند، باز می گردند. در داخل شهر، منطقه ای اطراف میدان (میدانی که در مرکز شهر) قرار دارد که شامل مراکز خرید، غرفه ها و رستوران های بسیاری همراه با باغ چای می باشد. در ادامه نیز به معرفی اماکن و جاذبه های گردشگری این شهر می پردازیم:

کلیسای ایاصوفیه: کلیسای خیره کننده بیزانسی که مهم ترین جاذبه گردشگری شهر ترابزون می باشد. (ادامه)

قلعه ترابزون: ویرانه های قلعه ترابزون در شهر دیده می شود، اما به دلیل قرار گرفتن در منطقه ای نظامی، امکان بازدید از آن ها وجود ندارد. دیوار بیرونی قلعه نیز به عنوان دیوار پشتی یک ساختمان نظامی مورد استفاده قرار می گیرد. (ادامه)

خانه آتاتورک: ویلایی است که در سال 1890 توسط یک بازرگان یونانی محلی ساخته شد. در سال 1924 مصطفی کمال آتاتورک در طول بازدید از ترابزون در این ویلا اقامت داشت. او مجدداً در سال 1937 در این ویلا اقامت گزید. این خانه به عنوان یادبودی از بنیانگذار و اولین رئیس جمهور ترکیه خدمت می کند. (ادامه)

پارک بوزتپه: پارک و باغ چای کوچکی واقع در تپه های بالای ترابزون است که منظره ای پانورامیک از کل شهر دارد. (ادامه)

اوزون سوک: یکی از شلوغ ترین و زیباترین خیابان های شهر ترابزون می باشد. (ادامه)

موزه ترابزون: این موزه در مرکز شهر قرار دارد و نمایشگاه های جالبی از تاریخ این منطقه شامل مجموعه ای تاثیر گذار از آثار باستانی بیزانس را ارائه می دهد.

منطقه بازاری ترابزون: این منطقه فرصت های خرید را در خیابان های باریک باستانی، از خیابان کندوراکلار تا میدان (میدان شهر) را ایجاد می کند.

کلیسای سوملا: این کلیسا جزء کلیساهای تاریخی و قدیمی مسیحیان به شمار می رود که داخل کوه قرار گرفته است. (ادامه)

دریاچه اوزون گول: یکی از دریاچه های بسیار زیبای شهر ترابزون و کشور ترکیه محسوب می شود.

ورودیه ها

هزینه های ورودیه جاذبه های گردشگری ترابزون به شرح زیر می باشد:

موزه ایاصوفیه: 30 لیر

موزه ترابزون: 5 لیر

عمارت آتاتورک:  2 لیر

تفریحات آبی و دریایی: 34 لیر

صومعه سوملا: 15 لیر

قلعه ترابزون: 3 لیر

راه های سفر به ترابزون

بهترین و راحت ترین راه سفر به ترابزون، مسیر هوایی است. فرودگاه ترابزون در کنار دریا قرار دارد و هنگام فرود آمدن هواپیما، به مسافران حس فرود آمدن بر روی دریا دست می دهد. تعداد پروازهای داخلی فرودگاه ترابزون بیشتر از پروازهای خارجی آن می باشد، زیرا مسافران خارجی اکثرا ابتدا به استانبول می روند و سپس با پرواز داخلی به ترابزون می آیند. روش دیگر رسیدن به ترابزون از مسیر هوایی، رفتن به ازمیر و گرفتن پرواز داخلی به ترابزون می باشد.

مسافران ایرانی اکثراً از مسیر زمینی به ترابزون سفر می کنند، زیرا این راه ارزان تر و اقتصادی تر می باشد. برای رسیدن به ترابزون از طریق مسیر زمینی، ابتدا به مرز بازرگان رفته و پس از طی مراحل خروج از کشور، به ترابزون سفر می کنند.