آبشار شلماش و غار سهولان

تور آبشار شلماش | تابستان 1400 | قیمت تور آبشار شلماش


تور آبشار شلماش و غار سهولان

امتیاز 5 از 5 | از بین 1 امتیاز دهنده به آبشار شلماش و غار سهولان
راهنمای سفر آبشار شلماش و غار سهولان

تور آبشار شلماش سفری به طبیعت زیبای شهرستان سر دشت واقع در استان آذربجان غربی ست. ماهبان تور در این مطلب می گوید که آبشار شلماش کجاست و از دیدنی های سردشت مثل غار سهولان خواهد گفت. با ماهبان تور همراه شوید تا همه چیز درباره این غار و آبشار زیبا را شرح دهیم.

سردشت

این شهرستان در استان آذربایجان غربی و در جنوب شهر ار ومیه واقع شده استو با کشور عراق مرز مشترک دارد. این شهر مرتفع در پای کوه گرده سور قرار گرفته است. بیشترمردم ای نشهر سنی هستند و به زبان کردی سورانی سخن می گویند. سردشت دارای دو مورد بازار مرزی به نام های مرزی کیله (رسمی) و قاسم رش و اشکان (موقت) است. به احتمال زیاد نام شهر برگفته از زرتشت یا همان زرتشت است که طی سالیان تغییر شکل پیدا کرده و به کل سر دشت در آمده است.

بهتر است درباره آبشار شلماش و غار سهولان بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به آبشار شلماش و غار سهولان به شما کمک می کند

آبشار شلماش

این آبشار یکی از مهم ترین آبشار های استان آذربایجان غربی محسوب می شود چرا بسیار پر آب است و یکی از جاذبه های گردشگری شهر سردشت محسوب می شود. این آبشار در یک فضای دره مانند واقع شده  و یکی از سرشاخه های رودخانه زاب است. آبشار شلماش در اصل متشکل از سه آبشار است  که برای رسیدن به بخش بالایی آن یک مسیر پله مانند تعیبه شده است اما بهتر است خیلی نزدیک آبشار نشوید چرا که فشار آب بسیار زیاد است. می توان گفت یکی از بهترین فص.ل برای بازدید از آبشار فصل بهار است چرا که هم اطراف آن سبز و خرم است و هم آبشار در پر آب ترین حالت خود قرار دارد.

غار سهولان

این غار آبی زیبا در جنوب شرق شهر مهاباد در استان آذربایجان غربی و روستاب عیسی واقه شده است. ارتفاع سق غار حدود 55 متر است و عنق آب در برخی نقاط حتی به 30 متر نیز می رسد. این غار یکی از جاذبه های گردشگری منطقه است و از جمله تفریحات موجود در آن می توان به قایق سواری در غار اشاره کرد. سهولان در کردی به معنی یخ بندان است. این غار در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده است.