جواهردشت

تور جواهردشت مرداد 98 | تور جواهردشت تابستان 98


راهنمای سفر جواهردشت

تور جواهردشت، تور جواهردشت ماهبان تور، جواهردشت از روستاهای ییلاقی شهرستان رودسر و بخش چابکسر واقع در استان گیلان است و در ارتفاع نسبی 2000 متری از سطح دریای خزر واقع شده است. سرزمینی زیبا در 22 کیلومتری محله سیاهکلرود در شرق گیلان که در شهرستان رودسر واقع شده است. طبیعت بکر، دشت‌های وسیع و سرسبز، هوای پاک، سکوت وصف ناپذیر و... همه و همه در این منطقه زیبا جمع شده تا گردشگران و مسافران ایرانی و خارجی زیادی را به‌سوی خود جذب کند. دامداران در ايام گذشته از اول بهار به جواهردشت می‌آمدند و اوایل فصل سرما دام‌های خود را به محله‌های پائین می‌بردند اما هم‌اکنون در وقت معینی دام‌های خود را به ارتفاعات می‌برند و در وقت معین نیز بازمی‌گردانند و این موضوع برای بهبود وضع جنگل و مرتع و دشت بسیار مهم است. مشخصات منطقه کوهپایه‌ای جواهر دشت که فاصله آن تا نزدیکترین فرودگاه (رامسر)54 کیلومتر و فاصله تا نزدیکترین راه اصلی 24 کیلومتر است، با اقلیم خیلی مرطوب و معتدل دارای جاذبه‌های طبیعی منحصر به فرد از جمله جاذبه طبیعی(قله سماموس و جنگل) است و مساحت منطقه مذکور 100 هکتار بوده که در نقشه‌های توپوگرافی ارتفاع 1700- 1900متر و شیب بیشتر از 20 در صدرا نشان می‌دهد و فاصله جواهردشت تا مرکز استان(رشت) 105 کیلومتر و تا مرکز شهرستان (رودسر) 40 کیلومتر است. 

بهتر است درباره جواهردشت بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به جواهردشت به شما کمک می کند

قله و جنگل سماموس

قله سماموس یا سمام در جنوی کلاچای ورامسر مرز جنگل های شمال و دره اشکور قله سمتموس با ارتفاع 3720 متر در سمت شمال غربی چکاد قرار دارد. سماموس نام عمومی منطقه ای با چند پارچه آبادی است که از جمله افراد سرشناس آن، یکی از بنیان گذاران مکتب تفکیک "شیخ علی اکبر سمامی رامسری" می باشد. منطقه سماموس جزء پایین اشکور و به اصطلاح محلی سماموس یکی از آبادی های "جیر اشکور" (جیر به معنی پایین) رامسر است. بر اساس باورهای عامیانه روزگاری سماموس کرانه دریای بزرگی بوده که تمامی منطقه شمال ایران را گرفته بود و قله سماموس دارای چهار قله است که بلندترین آن در غرب قرار دارد. نام قله شرقی آن سرخ تله، قله زلزلان دشت و سه برار رژه (رجه) می باشد.

سياهرود

منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار در ۳۵ کیلومتری شمال شرقی شهرستان رودبار واقع شده که از شمال به حوزه آبخیز انجیل بن و رودخانه سفیدرود و از جنوب به حوزه آبخیز رودبار و از شرق به مراتع دیلمان و عمارلو و از غرب به رودخانه سفیدرود محدود می باشد. منطقه حفاظت شده سیاهرود رودبار تماما کوهستانی و دارای عرصه های جنگلی متراکم و پراکنده، اراضی مرتعی و اراضی کشاورزی وسیع، دره های عمیق و پرآب، مناطق صخره ای، چشمه سارهای متعدد و رودخانه های دائمی است. روستاهای زیادی در داخل محدوده این منطقه پراکنده و جاده آسفالته توتکابن به داماش از وسط منطقه عبور کرده و قله بلند درفک در ناحیه شمالی آن قرار گرفته است. براساس بازدید و بررسی های بعمل آمده در مجموع حدود یک سوم از سطح کل منطقه به معنای واقعی جنگلی است. این منطقه دارای چشم اندازهای طبیعی و زیبایی است که می تواند در جذب توریسم مثمرثمر باشد.

بهترین دیدنی های جواهردشت