جواهرده

تور جواهرده | تابستان 1400 | قیمت تور جواهرده از تهران


تور جواهرده

امتیاز 5 از 5 | از بین 1 امتیاز دهنده به جواهرده
راهنمای سفر جواهرده

جواهرده یکی از ییلاق های رامسر می باشد. این ییلاق که شهرت جهانی دارد، در یونسکو نیز ثبت شده است.این روستا در ابتدا "جئورده"(جئورده یا جوردی به معنای ده بالا می باشد.) نام داشت ولی بعد ها به جواهرده تغییر نام پیدا کرد. در قدیم به علت اینکه مردگان را با طلا و جواهر دفن می کردند  نام "جواهرده" از این موضوع نشات گرفته است.روستای جواهرده در فاصله بسیار کمی حدودا 26 کیلومتر از شهر رامسر قرار دارد.این روستا به علت آب و هوای خوبی که دارد در دو فصل بهار و تابستان مورد استقبال بومیان و مسافران قرار می گیرد. در جاده جواهرده چند آبشار وجود دارد که اغلب باعث جذب توریست می شود. وجود جنگل های طبیعی در مسیر جواهرده و خود روستا باعث شده که چشم انداز بسیار زیبای در ارتفاعات داشته باشد.

در روستای جواهرده  آب چشمه بسیار خوبی وجود دارد. این چشمه ها باعث شده که در نزدیکی جواهرده رامسر کارخانه تولید آبمعدنی نیز تاسیس گردد.در این روستا چندین چشمه وجود دارد. از جمله این چشمه ها می توان به برتل چشمه،چشمه آب علی،سلیمان چشمه و... اشاره کرد.

در نزدیکی جواهرده دریاچه ای به نام "دریاچه قو" وجود دارد. در این دریاچه زیبا قایق های پدالی، آلاچیق، رستوران، کافه و مجتمع های اقامتی برای مسافران وجود دارد. از دیگر جاذبه های جواهرده می توان به کوه های سماموس،سه برره(سه برادر) و وژک اشاره کرد، که کوهنوردان زیادی سالانه به این کوه ها صعود می کنند. از دیگر جاذبه های جواهرده می توان به پارک جنگلی صیقل محله اشاره کرد و از دیگر سوغات جواهرده می توان  نان محلی را نام برد. از ورزش های رایج در روستای جواهرده اسب سواری، کوهنوردی، موتور سواری، کشتی محلی می باشد، که هر ساله در بهار تابستان مسابقاتی نیز از این دست در جواهرده رامسر برگزار می شود.

مسیر دسترسی

برای رسیدن به روستای زیبای جواهرده، باید ابتدا به استان مازندران و از آنجا به سمت شهر زیبای رامسر تغییر مسیر دهید. جنوب غربی این شهر را که در پیش بگیرید، به جاده ی جواهرده می رسید که از آنجا هم باید مسیری ۲۹ کیلومتری را باید پیمایید تا به ییلاق جواهرده برسیم. 

بهتر است درباره جواهرده بدانید...

دانستن این اطلاعات در سفر به جواهرده به شما کمک می کند

دریاچه قو

دریاچه قو جواهرده رامسر یکی از جاذبه های بی شمار استان مازندران است که در نزدیکی روستای جواهرده قرار دارد. این دریاچه زیبا که با توسعه یک برکه کوچک و به دست بخش خصوصی به وجود آمده است، یکی از مکان های تفریحی اطراف شهر رامسر می باشد. دریاچه قو جواهرده یک دریاچه مصنوعی است که با اهداف گردشگری توسعه داده شده است. برای دیدن دریاچه قو در جواهرده رامسر باید از روستای جواهرده به سمت پایین دست این روستا حرکت کنید. از جواهرده به سمت رامسر که می روید، یک جاده فرعی و خاکی را می بینید که می توانید از طریق آن به دریاچه قو برسید. جاده ای که به سمت دریاچه می رود بسیار زیباست و کمی درنگ در آن و دیدنش خالی از لطف نیست. دریاچه قو جواهرده مازندران در واقع یک منطقه تفریحی و توریستی به حساب می آید و برای ورود به آن باید مبلغی را به عنوان ورودی بپردازید. پس از پرداخت هزینه می توانید از طبیعت فوق العاده این منطقه لذت ببرید. آب و هوای دل انگیز و تمیز اطراف دریاچه شما را مات و مبهوت خودش می کند. در کنار دریاچه قایق های پدالی را می بینید که با استفاده از آنها می توان گشتی در دریاچه زد و کمی با اردک ها و مرغابی های درونش بازی کرد.

مسجد آدینه

مسجد آدینه، خوابگاه ابدی بزرگان بوده و با توجه به وجود دخمه ها و گورهای بسیار قدیمی، تاریخچه اش حتی به دوران میتراییسم باز می گردد، به همین روی مردم این مکان را مقدس دانسته، و در موعد مقیر در آن جمع می شدند، شیر دام های خود را می دوشیدند و برای تبرک با خاک، مخلوط کرده و گل حاصل را به دیوار مسجد، مالیده و آن را مرمت می کردند. گفته می شود که اهالی رامسر، گیلان و روستای الموت قزوین هم در این آیین مذهبی شرکت می کردند. متاسفانه این آیین سال ها به فراموشی سپرده شده بود اما چند سالی است که به همت اهالی منطقه دوباره از سر گرفته شده است. کشتی گیله مردی یا کشتی محلی است که در تابستان هر سال برگزار می شود و در میدان اصلی شهر یا در حیاط مسجد آدینه، برگزار شده و مردم به تماشای آن می نشینند.