محــوطه نسبتا وسیــعی که اینــک به خیابان های دارایی، بوعلی و خیام محدود می شود – شمال محله پنبه ریسه – در اواخر دوره قاجار در اختیار اتباع دولت روسیه قرار داشت. علاوه بر ساختمان کنسولگری روسیه در قزوین، تاسیسات دیگری نظیر منبع آب، سالن تئاتر و باله و … در آن برای استفاده مهندسان و کارکنان روسی شاغل در پروژه راه شوسه قزوین احداث شده بود.

 از جمله این بناها کلیسای کوچکی است که در جنوب شرقی این مجموعه واقع شده و به نام کلیسای کانتور شناخته می شود. در این اثر، پلان چند ضلعی نامنظم، نمای آجری قرمز پوشش شیروانی گنبد ها به همراه آجر لعابدار و نو آوری در فرم های  تزیینی هندسی، معماری کاملا متفاوتی با سایر بناهای استان ارائه می شود.

 در ورودی کلیسا پس از عبور از ایوان کوچکی که نیم متر از سطح زمین بالاتر است و با ستون های چوبی بر پا شده و سقفش از شیروانی است با قوسی هلالی از جانب غرب باز می شود و به سالن اصلی و دو اتاق کوچک در شمال و جنوب آن می پیوندد که هر کدام با پنجره های نعل اسبی به بیرون ارتباط دارند. تاکید بر اجرای طاق و قوس در داخل بنا چشمگیر است و در طاقچه ها و ورودی اطاق ها و سرسرا دیده می شود. تزیینات گچبری جالبی نیز در داخل و قسمتی از نما ی بیرونی غربی به کار رفته است. از بیرون در دو طرف در ورودی با گچبری برجسته نقش صلیبی را در داخل تاج گلی در آورده و به این ترتیب تنها قسمت نمای بیرونی را که آجری نیست به شکل متفاوتی تزیین کرده اند . نمای خارجی کلیسا یکسره از آجر قرمز است و دور تمامی پنجره ها که صورت نعل اسبی کشیده دارند، دو ردیف آجر کاری برجسته استفاده شده است. در ضلع جنوبی سه نیم ستون استوار برج مانندی در محل تقاطع اضلاع بنا بر آورده و سر ستون های آن را با آجر کاری برجسته حلزونی شکل تزیین کرده اند که در بالای آن و فاصله بین ستون ها یک نوار آجر کاری برجسته به صورت ۸ و عرض نیم متر به چشم می خورد.

 برج ناقوس در ضلع غربی کلیسا قرار گرفته است : یک چهار طاقی ساده که بر روی دهلیز ورودی بنا شده و در چهار ضلع، پنجره‌های نعل اسبــی دارد. بــر بالای پنجره‌ها یک ردیف آجر کاری برجسته به صورت ۸ انجام گرفته و در جلوی پنجره های ضلع شمالی و جنوبی برج، دو نیم ستون متصل به دیوار و دو ستون استوانه ای پیش آمده به جنبه تزئینی آن کمک کرده اند. بر روی این چهار طاقی یک بنای هشت ضلعی کوچکتر قرار دارد که محل نواختن ناقوس بوده است. پوشش این برج، گنبدی فیروزه ای است که از گردنی کشیده ای برخوردار است. آرامگاه یک خلبان روسی نیز در محوطه جنوبی کلیسا واقع شده است..

 

از نقطه نظر کاربران درباره کلیسای کانتور
نام شما