روستای ازمیغان یکی از زیبا‌ترین مناطق دیدنی و توریستی طبس است. به اذعان قریب به اتفاق توریست‌ هایی که از آن بازدید کرده‌ اند بسیار زیبا و دیدنی است. این روستای با ۸۰ خانوار جمعیت در ۴۰ کیلومتری شرق بخش مرکزی شهرستان طبس قرار گرفته است و ساکنان آن به کشاورزی و دام پروری اشتغال دارند. ازمیغان از معدود روستاهایی است که دارای رودخانه‌ های دائمی است و آب آن بیشتر به مصرف کشاورزی و باغداری می‌ رسد. این روستا از لحاظ تنوع گیاهی نیز در سطح استان و کشور نمونه است به نحوی که در این روستا علاوه بر محصولات جالیزی، نخل و مرکبات و سایر میوه‌ های هر فصل، برنج نیز تولید می‌شود. شرایط آب و هوایی و بهره‌ مندی این روستا از رودخانه‌ های دائمی، شرایط کشت برنج و خرما در اراضی در کنار یکدیگر را فراهم آورده است.

تخته عروس

در بخشی از این روستا سنگ سفید بزرگی به نام تخته عروس در کف رودخانه قرار دارد و آب جاری در اطراف آن جلوه خاصی به دره روستا داده، به طوری که بیشتر گردشگران ضمن آب‌ تنی در این قسمت، از تخته عروس نیز دیدن می‌ کنند.

آرامگاه جعفر طیار

مهم‌ ترین بنای تاریخی و مذهبی موجود در روستای ازمیغان، مقبره‌ای است که طبق گفته‌ ها، متعلق به محمد بن جعفر طیار است. این بنا در بالای روستا و روی تپه‌ های بلند ساخته شده است. به گفته مورخان تاریخ وجود این مقبره به دوران آغازین اسلام باز می‌گردد اما در طول تاریخ تا امروز به علت اتفاقات طبیعی چند بار مقبره به کلی ویران شده و دوباره توسط مردم محلی بنا شده است. ضمناً دو نوشته به زبان عربی در دیواره‌ های سنگی روستا وجود دارد که مورخان آن را به زمان ورود محمد بن جعفر طیار نسبت می‌دهند.

از نقطه نظر کاربران درباره روستای ازمیغان طبس
نام شما